Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się w Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć – stwierdził w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że domaga się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i skutecznych sankcji.

Wersal, Francja, 10.03.2022. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przed Pałacem Wersalskim w Paryżu, 10 bm. gdzie dzisiaj rozpoczęło się dwudniowe nieformalne posiedzenie szefów państw i rządów Unii Europejskiej, na którym unijni liderzy dyskutowali m. in. na temat wojny na Ukrainie oraz jej konsekwencji, bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz poruszyli z tym związane kwestie gospodarcze. (jm) PAP/Radek Pietruszka

W niedzielę ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach.

„Nowa Srebrenica. Ukraińskie miasto Bucza było w rękach rosyjskich bydlaków przez kilka tygodni. Miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta” – napisało na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

„Zbrodnie, których Rosjanie dopuścili się na blisko 300 mieszkańcach Buczy i w innych miastach wokół Kijowa, trzeba nazwać ludobójstwem i jak ludobójstwo rozliczyć. Wszyscy sprawcy tych zbrodni – zarówno pośredni, jak i bezpośredni – muszą zostać surowo ukarani przez międzynarodowe trybunały” – napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Stwierdził, że masakra w Buczy to więcej niż sygnał alarmowy dla Europy i całego świata. „To rozdzierający krzyk o sprawiedliwość, o wolność, o prawo do życia. O podstawowe i uniwersalne wartości. Unia Europejska musi skonfiskować majątek Rosji w bankach zachodniej Europy. Skonfiskować majątek rosyjskich oligarchów. Unia musi jak najszybciej zerwać wszystkie handlowe stosunki z Rosją. Europejskie pieniądze muszą przestać płynąć na Kreml. Bandycki i coraz bardziej totalitarny reżim Putina zasługuje tylko na jedno – na takie sankcje, które wreszcie zaczną działać” – oświadczył premier.

Podkreślił, że Ukraina musi dostać więcej broni, żeby mogła „bronić dzieci i kobiety z Buczy, z Mariupola i setek innych miejsc”. „To nasz polityczny i moralny obowiązek. Dość lawirowania i fałszywych gestów. Dość!” – napisał Morawiecki.

Zwrócił się także do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. „Domagam się jak najszybszego zwołania Rady Europejskiej w sprawie zbrodni rosyjskich i w sprawie skutecznych sankcji” – napisał szef polskiego rządu.

Wpis Morawieckiego został opublikowany także w języku angielskim. (PAP)

wni/ mhr/