Prace nad zielenią na Rynku Zygmunta Augusta wkroczyły w kolejny etap. Dzisiejsza pogoda nie pokrzyżowała planów – pierwsze drzewa już zdobią serce miasta. Projekt zielonego Rynku obejmuje zasadzenie nowych drzew, krzewów i kwiatów – tak, aby Rynek przestał być jedynie granitowym placem. 

Pierwsze drzewa już są

To właśnie dzisiaj pierwsze drzewa pojawiły się na Rynku Zygmunta Augusta. Od rana kilka klonów czerwonych otrzymało swoje miejsce. Każde z drzew jest starannie sadzone. Wyrośnięte okazy umieszczamy na skrzyniach kompresyjnych, które zapewnią im idealne warunki do wzrostu. Jest też montowana instalacja napowietrzająca. Uzupełni ją również linia nawadniająca. Wykonawcy projektu przykładają dużą wagę do stabilizacji i odpowiedniego ustawienia wysokich drzew. Kolejna partia roślin pojawi się na Rynku Zygmunta Augusta jeszcze w tym tygodniu. 

– Cieszę się, że nasz kolejny projekt jest już realizowany i jest tak ciepło przyjęty przez mieszkańców – mówi Burmistrz Mirosław Karolczuk

– Rynek zmieni swoje oblicze i stanie się bardziej przyjazny dla mieszkańców, którzy na pewno chętnie pospacerują w otoczeniu nowych drzew, krzewów, kwiatów i dodatkowych miejsc do odpoczynku. Nie mogę doczekać efektu końcowego. Już pierwsze drzewa odmieniły wizerunek centrum naszego kochanego miasta – dodaje Burmistrz. 

Krok po kroku

Klony są pierwszym punktem w planie zazielenienia centrum Augustowa. Pojawią się nowe nasadzenia kwiatów i krzewów, nowe gatunki specjalnie wyselekcjonowanych roślin oraz elementy małej architektury – ławki, kwietniki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Zanim sezon letni na dobre się rozpędzi, nasz Rynek, w cieniu koron drzew, będzie dawał ukojenie od palącego słońca. 

Mieszkańcy doglądali prac

Prace na Rynku przyciągnęły mieszkańców, którzy przyglądali się nowym nasadzeniom. Wszyscy zgodnie zaopiniowali, że nowa zieleń jest w mieście potrzebna. Stwierdzili, że w centrum brakowało drzew poza parkiem i miejsca do odpoczynku w cieniu. Rynek nareszcie przestanie być tylko granitowym placem.

*[as] Urząd Miejski w Augustowie