Dziś od rana (7.07) po godz. 8 na ulicach Augustowa rozgrywają się sceny, które niepokoją wielu mieszkańców. Otrzymujemy zapytania na ten temat od naszych czytelników, na które, pomimo prób nie udało się nam jak na razie uzyskać odpowiedzi.

Otrzymaliśmy zdjęcia, na których widzimy funkcjonariuszy SG przy zatrzymanych mężczyznach, którzy wcześniej podróżowali białym osobowym mercedesem na zagranicznych numerach. Jak mówi naoczny świadek zdarzenia, mniej więcej w tym samym czasie, miejsce to ominął jadąc po ścieżce pieszo rowerowej inny samochód, za którym ruszył pościg policyjny. To wydarzyło się na alejach Kard. Stefana Wyszyńskiego, przy drodze prowadzącej do bursy międzyszkolnej. Również Rondo Marconiego było zablokowane. Mieszkańcy wspominają również o strzałach z broni palnej, które w tym czasie słyszeli.

Jak do tej pory nie udało się nam dodzwonić do rzecznika SG w celu uzyskania informacji na temat tych zdarzeń. Zgodnie z informacją rzecznik augustowskiej policji, właśnie tam powinniśmy zwrócić się z prośba o informację.

Do tematu jeszcze wrócimy na naszej stronie.

|Bart. / augustow.org


Publikujemy oficjalny komunikat Straży Granicznej nt. dzisiejszego zdarzenia w Augustowie.

Dziś (07.07.2022 r.) w Augustowie około godz. 7 rano po pościgu funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch kierowców samochodów osobowych, którzy przewozili nielegalnych migrantów. Podczas ucieczki jeden z mężczyzn potrącił funkcjonariusza Straży Granicznej.

Kierowcy, jeden z nich to obywatel Indii z polską kartą pobytu, drugi obywatel Pakistanu z hiszpańskim pobytem, mimo podawanych sygnałów przez patrol nie zatrzymali się do kontroli. Mężczyźni rozpoczęli ucieczkę, gdy zwolnili przed światłami ze względu na tworzący się przed nimi korek, podjęto próbę ich zatrzymania. W tym czasie obywatel Indii, jadący pojazdem na polskich tablicach rejestracyjnych, potrącił funkcjonariusza Straży Granicznej. Oddano strzały – ostrzegawczy i w oponę pojazdu. Auto przejechało jeszcze kilkaset metrów i wypadło z drogi. W działaniach brali również augustowscy policjanci, którzy pomogli w zatrzymaniu uciekającego auta. Każdy z mężczyzn przewoził po jednym nielegalnym migrancie, prawdopodobnie obywateli Iraku. Dane osobowe ustalone na podstawie oświadczenia ustnego. Prowadzone są dalsze czynności w celu ustalenia tożsamości cudzoziemców.

Obywatele Indii i Pakistanu usłyszą zarzuty za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy, za niezatrzymanie się do kontroli mimo podawanych sygnałów oraz prawdopodobnie za czynną napaść na funkcjonariusza. Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Augustowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Augustowie.

Poszkodowany funkcjonariusz z Wydziału Zabezpieczenia Działań POSG szczęśliwie nie doznał poważnych obrażeń. Trafił na SOR, gdzie udzielono mu niezbędnej pomocy.

Zatrzymane pojazdy. Fot. podlaski.strazgraniczna.pl

|podlaski.strazgraniczna.pl/