2022-05-15, 15:43 Toruń (PAP)
W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji – powiedział PAP dr hab. n.med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Dodał, że największym wyzwaniem jest bez wątpienia „spłacanie długu zdrowotnego”.
Dług pandemiczny jest kwestią coraz częściej dyskutowaną w środowiskach medycznych. Jego narastanie obserwowane było w kolejnych miesiącach epidemii, a teraz cały system ochrony zdrowia będzie nastawiony na jego redukcję.
„Zdrowotnie w mojej ocenie nie należy tego rozpatrywać w kwestiach fiskalnych, pieniężnych. Nie chodzi o to, abyśmy teraz myśleli, że ponieśliśmy duże koszty i nakłady finansowe, bo nie to jest teraz priorytetem. Najważniejsze jest teraz przywrócenie zdrowia populacji” – powiedział w rozmowie z PAP Sierpiński.
Przyznał, że wyzwaniem jest zaopiekowania się osobami, które z różnych przyczyn w dobie pandemii opóźniały bądź odwoływały swoje wizyty u lekarzy specjalistów.
W efekcie coraz częściej po pomoc zgłaszają się osoby w bardziej zaawansowanych stadiach chorób m.in. onkologicznych i kardiologicznych.
„Należy na to patrzeć z punktu widzenia zdrowia populacyjnego. W tym aspekcie nowoczesne technologie mogą okazać się zbawienne w kwestii +spłaty tego długu+. System na skończone nakłady. Nie możemy do niego w nieskończoność dokładać środków. Wiele się w tej kwestii poprawiło, ale nie jest tak, że do systemu może trafić dowolna ilość środków. Nowoczesne technologie lepiej pozwalają wykorzystać czas lekarza. Lepiej pozwalają wykorzystać zasoby, którymi dysponujemy” – mówił ekspert.
Łatwiej jest zorganizować profilaktykę czy badania przesiewowe z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Z pomocą przychodzi też telemedycyna. „To jest kierunek, w którym na pewno musimy zmierzać” – ocenił Sierpiński.
„Jeżeli możemy mówić o jakichkolwiek pozytywnych skutkach pandemii, jeżeli tak można na to spojrzeć, to na pewno dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji. Ten postęp jest naprawdę odczuwalny. Jesteśmy wszyscy beneficjentami e-recept, e-zwolnień. (…) Te kwestie przez lata szły topornie, ale wreszcie poszły do przodu” – mówił w rozmowie z PAP.
Digitalizacja ochrony zdrowia w jego ocenie pozwala np. lepiej dobierać terapie, łatwiej analizować skuteczność poszczególnych sposób leczenia pacjentów.
Dodał, że w zakresie sprzętu polski system ochrony zdrowia jest na bardzo dobrym poziomie, może konkurować z wieloma systemami zachodnioeuropejskimi.
„W tym aspekcie wiele zostało zrobione. To, co jeszcze przed nami, to koordynacja opieki zdrowotnej. Wykorzystanie dużych wolumenów danych. Nowoczesne technologie bez wątpienia wychodzą temu naprzeciw” – ocenił Sierpiński.(PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ jann/
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…