Tegoroczny jubileuszowy, bo już dwudziesty,Powiatowy Konkurs Młodego Aktora odbył się zaledwie dzień po Międzynarodowym Dniu Teatru, czyli 28 marca 2022 r. Od początku istnienia impreza objęta jest honorowym patronatem Starosty Powiatu Augustowskiego.Uczestników w dwóch kategoriach wiekowych oceniali miłośnicy i znawcy teatru, wśród nich osoby towarzyszące konkursowi od wielu lat, niektóre nawet od pierwszej edycji: Ewa Chodacz, Jan Saczko, Bartosz Świerkowski oraz Karol Sitnik – laureat I Konkursu Młodego Aktora.

Spotkaniu konkursowemu towarzyszyła wystawa prezentująca zwycięzców konkursu na przestrzeni dwudziestu lat. Nie zabrakło też wspomnień zwycięzców, podzielili się nimi Joanna Turowska, Karol Sitnik oraz dwukrotny zdobywca Złotej Maski – Paweł Leszkowicz: „Konkurs Młodego Aktora na osi czasu mojej przygody, drogi z Teatrem odegrał szczególnie ważną rolę, ponieważ stanowił jej początek. Gdy po raz pierwszy stanąłem na scenie I LO, jeszcze jako gimnazjalista, nie miałem pojęcia, jak wiele ten moment zmieni i jak wspaniałą historię zapoczątkuje – ile przyniesie zachwytów i wzruszeń, ile twarzy i spojrzeń, które zostaną we mnie na zawsze. Wszystkim uczestnikom i gościom Konkursu życzę, abyście pamiętali, że choć dziś bierzecie udział w przeglądzie umiejętności aktorskich, to Teatr jest czymś znacznie większym i ważniejszym”.

Do konkursu zgłosiło się dwudziestu uczestników, którzy przedstawili przygotowane wcześniej teksty i mieli szansę sprawdzić się w improwizacjach i grze zespołowej na żywo – fragmentach dramatów utalentowanych dramaturgów: Pawła Leszkowicza i Pawła Kondrackiego (powstały one na ogół w czasie nauki w szkole średniej w Augustowie lub w krótkim czasie po jej ukończeniu).

A oto wyniki:

Kategoria szkół podstawowych:

I miejsce i nagroda specjalna za tekst polskich mistrzyń pióra – Hanna Roszkowska (opiekun artystyczny – Joanna Denert, Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie),

II miejsce – Dominik Krzywiński (opiekun artystyczny – Bogusława Grudzińska, Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym),

III miejsce – Maja Prokop (opiekun artystyczny – Beata Tomaszewska, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3 w Augustowie),
wyróżnienie – Oliwia Wojciechowska (opiekun artystyczny – Anna Kopiczko, Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 1 w Augustowie).

Kategoria szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Przemysław Stasiulewicz,

II miejsce, nagroda specjalna i nagroda publiczności – Patryk Rutkowski,

III miejsce – Adam Long (opiekun artystyczny wszystkich laureatów – Bożena Bendig, I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie),
wyróżnienia – Krzysztof Białobłocki, Julia Smoleńska (opiekun artystyczny – Tomasz Choroszewski, II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie).

Fundatorami nagród byli: Starosta Powiatu Augustowskiego p. Jarosław Szlaszyński, p. Bartek Świerkowski, reprezentujący klub filmowy „Kinochłon”, Dyrektor I LO p. Anna Sus-Cilulko oraz sponsorzy prywatni.

Niezmiennie od dwudziestu lat przy organizacji spotkania młodych aktorów współpracują ze sobą panie Bożena Bendig i Elżbieta Klekotko.

Niewątpliwie konkurs dowiódł, że teatr jednoczy ludzi i może być źródłem wzruszeń i radości. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy aktywności w dziedzinie kultury oraz zapraszamy za rok.

|piramowicz.augustow.pl/