Ponad 6 tys. wniosków o 500 plus na blisko 10 tys. dzieci z Ukrainy wpłynęło do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podlaskim. W całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli prawie 318 tys. wniosków dotyczących około 487 tys. dzieci.

Świadczenie wynoszące 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia

– mówi regionalny rzecznik ZUS Katarzyna Krupicka.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski do ZUS na dwa okresy wypłat 500 plus. Bieżący, czyli ten, który kończy się w maju tego roku, oraz na przyszły okres wypłat od czerwca do końca maja 2023 roku. Z tym zastrzeżeniem, że 500 plus przysługuje uchodźcy w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce

– wyjaśnia rzeczniczka.

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie „Rodzina 500 plus”.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

– Odkąd na Platformie Usług Elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, w Oddziale białostockim zarejestrowaliśmy 3,6 tys. wniosków o to wsparcie, obejmujące około 5,6 tys. dzieci na obecny okres świadczeniowy oraz 2,6 tys. wniosków na 4 tys. dzieci na nowy okres rozpoczynający się w czerwcu 2022 r., który potrwa do końca maja przyszłego roku

– mówi rzeczniczka.

O świadczenia mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku