W dniach od 18 do 24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla Serca, którego celem jest promowanie profilaktyki chorób układu krążenia. Tydzień dla serca ma nam uświadomić jak niezbędnym dla naszego życia i normalnego funkcjonowania jest zdrowy układ sercowo-naczyniowy oraz jak poprzez proste działania profilaktyczne możemy uniknąć wielu schorzeń serca, tętnic i żył.

Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Mimo coraz lepszej diagnostyki i coraz nowocześniejszych metod leczenia, w Polsce co roku z powodu chorób układu krążenia umiera 200 tysięcy osób.

Czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych są:

  • podwyższony poziom cholesterolu
  • palenie tytoniu
  • mała aktywność ruchowa
  • nadwaga i otyłość
  • upośledzona tolerancja glukozy
  • czynniki psychologiczne (nadmierny stres, depresja)
  • nieracjonalne odżywianie
  • wiek – u mężczyzn ryzyko wzrasta po 55 roku życia, u kobiet – po 65.
  • płeć męska – bardziej narażeni są mężczyźni
  • rodzinne obciążenie (zawał serca, udar mózgu u ojca przed 55 r.ż.; u matki przed 60 r.ż)

Ograniczenie czynników ryzyka związanych ze stylem życia oraz profilaktyczne badania lekarskie mogą zapobiec chorobom układu krążenia.

Wprowadzenie zasad zdrowego stylu życia w profilaktyce chorób układu krążenia:

Prawidłowa masa ciała

Odpowiednia do płci i wzrostu masa ciała to bardzo ważny czynnik, wpływający na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Przy otyłości, a nawet już nadwadze, wzrasta ciśnienie tętnicze. Otyłość (szczególnie brzuszna, gdy obwód pasa wynosi: u kobiety ≥ 80 cm; u mężczyzny ≥ 94 cm), w której mamy do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, jest jednym z czynników rozwoju nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii (polegającej na obecności zaburzeń w gospodarce tłuszczowej organizmu), cukrzycy czy choroby niedokrwiennej serca.

Aktywność fizyczna

Sport zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a tym samym wydłuża życie. Poza tym zmniejsza ciśnienie tętnicze i przeciwdziała rozwojowi otyłości i cukrzycy. Regularna aktywność fizyczna, bez względu na jej rodzaj, pomaga zredukować masę ciała i dodatkowo poprawia kondycję serca, przez co korzystnie wpływa na ogólną sprawność organizmu.

Ograniczenie używek

Picie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje podwyższenie ciśnienia krwi oraz osłabienie
i nieskuteczną (niewydolną) pracę serca. Palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe dla całego organizmu – kilkukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Nikotyna oraz składniki dymu papierosowego prowadzą do szybszego rozwoju zmian miażdżycowych naczyń tętniczych, upośledzając w nich przepływ krwi. Doprowadza to do sytuacji, w której do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych, niż powinno.

Zdrowe odżywianie

Osoby dorosłe powinny spożywać 5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach. Należy pamiętać
o spożywaniu co najmniej 5 porcji owoców i warzyw, roślinach strączkowych (np. soczewica i fasola) orzechach i produktach pełnoziarnistych (proso, owies, pszenica i brązowy ryż). Chcąc dbać o serce powinniśmy ograniczać jedzenie czerwonego mięsa. W diecie należy również zwracać uwagę na eliminację białego cukru.

PSSE Augustów