Kilka dni temu oficjalnie odsłoniliśmy trzymetrową rzeźbę zatytułowaną „Wierzeje”. Instalację wykonał Paweł Mikucki, artysta pochodzący z naszego miasta. Na uroczystość przybyło kilkadziesiąt osób.

fot. UM w Augustowie

Docelowo, dzieło stanie na augustowskich bulwarach w pobliżu styku rzeki Netta z jeziorem Necko. Niewykluczone, że inne tego typu instalacje artystyczne ozdobią nasze miasto.

Skąd taka nazwa? „Wierzeje” to dawne określenie dwuskrzydłowej bramy. Stalowa rzeźba, która została wykonana w technikach kowalskich, przedstawia symboliczną bramę do świata natury. Instalacja waży blisko tonę.
 


Ludzie kultury bogactwem Augustowa

Autorem rzeźby jest pochodzący z Augustowa artysta Paweł Mikucki. Na co dzień zajmuje się kowalstwem, które ubiera w nowoczesną formę, a także rekonstrukcją dawnych narzędzi, rysunkiem i fotografią. Podczas oficjalnej uroczystości Burmistrz Mirosław Karolczuk powiedział:

– To kolejne wydarzenie, które potwierdza, że Augustów to jego mieszkańcy i mamy się kim pochwalić w wielu dziedzinach. Wykonana przez Pana Pawła rzeźba pasuje do naszego miasta, wyraża jego charakterystykę. Symboliczne znaczenie ma także miejsca, w którym rzeźba zostanie ustawiona – będzie to styk rzeki Netty z jeziorem Necko, czyli również pewnego rodzaju wierzeje, przejście z jednego miejsca w drugie – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk.

(*as) Urząd Miejski w Augustowie