7 kwietnia 2023 r. Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi 75. rocznicę swojego istnienia.
W 1948 r. kraje z całego świata połączyły siły i założyły WHO, aby promować zdrowie, zapewniać światu bezpieczeństwo i służyć bezbronnym – aby każdy i wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
Rok 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad. To także okazja do zmotywowania do działania, aby stawić czoła wyzwaniom zdrowotnym dnia dzisiejszego i jutra.
WHO w tym czasie skupia się szczególnie na dostępie do pełnego zakresu wysokiej jakości usług zdrowotnych dla wszystkich ludzi – czyli powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także na podstawowej opiece zdrowotnej, czyli realizacji prawa do osiągnięcia jak najwyższego poziomu zdrowia dla wszystkich.
Powszechne ubezpieczenie zdrowotne
Powszechne ubezpieczenie zdrowotne oznacza, że wszyscy ludzie mają dostęp do pełnego zakresu wysokiej jakości usług zdrowotnych, których potrzebują, kiedy i gdzie ich potrzebują, bez trudności finansowych. Obejmuje pełne kontinuum podstawowych usług zdrowotnych, od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną przez całe życie.
Przed pandemią COVID-19 na całym świecie postępowano w kierunku powszechnej opieki zdrowotnej. Wskaźnik zasięgu usług (wskaźnik SDG 3.8.1) wzrósł z 45 w 2000 r. do 67 w 2019 r., z najszybszymi wzrostami w regionie afrykańskim WHO. Jednak nadal 2 miliardy ludzi stoi w obliczu katastrofalnych lub zubożających wydatków na opiekę zdrowotną (wskaźnik SDG 3.8.2).
Podstawowa Opieka Zdrowotna
Na całym świecie inwestycje w POZ poprawiają równość i dostęp, wydajność opieki zdrowotnej, odpowiedzialność systemów opieki zdrowotnej i wyniki zdrowotne. Chociaż niektóre z tych czynników są bezpośrednio związane z systemem opieki zdrowotnej i dostępem do usług zdrowotnych, istnieją wyraźne dowody na to, że kluczową rolę w kształtowaniu zdrowia i dobrostanu odgrywa szeroki zakres czynników poza usługami zdrowotnymi. Należą do nich między innymi ochrona socjalna, systemy żywnościowe, edukacja i czynniki środowiskowe.
POZ jest najbardziej inkluzywnym, sprawiedliwym, opłacalnym i skutecznym podejściem do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi, a także dobrostanu społecznego. Dowody na szeroki wpływ inwestycji w PHC stale rosną na całym świecie, szczególnie w czasach kryzysu, takiego jak pandemia COVID-19.
|PSSE w Augustowie