Dzień Dziecka to święto, które cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych. W tym dniu dzieci otrzymują prezenty, słodycze i mogą spędzać czas na zabawie i wycieczkach. Ale skąd wzięło się to święto i jak się zmieniało na przestrzeni lat?

Grafika: Bing Image Creator|augustow.org


Pierwsze pomysły na ustanowienie Dnia Dziecka pojawiły się w latach 20. XX wieku, kiedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1929 roku, ale datą wybraną na ten cel był 22 września. Wtedy to dzieci uczestniczyły w mszy, akademii szkolnej i otrzymywały drobne upominki.

Po II wojnie światowej, kiedy Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego, data Dnia Dziecka została zmieniona na 1 czerwca. Było to zgodne z apelem sztokholmskim z 1950 roku, który nawoływał do zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa dzieciom na świecie. W 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowy Dzień Dziecka i zachęcała państwa członkowskie do obchodzenia go w dogodnym dla nich terminie. W tym samym roku ONZ przyjęła też Deklarację Praw Dziecka, a w 1989 roku Konwencję o Prawach Dziecka.

Dzień Dziecka w Polsce jest obchodzony do dziś 1 czerwca i jest okazją do radości i zabawy dla dzieci, ale także do zwrócenia uwagi na ich potrzeby, prawa i problemy. Wiele instytucji, organizacji i mediów organizuje w tym dniu specjalne akcje, konkursy i imprezy dla najmłodszych. Niektóre szkoły skracają lub odwołują lekcje i zapewniają dzieciom atrakcje edukacyjne lub rozrywkowe. Rodzice często zabierają swoje pociechy na wycieczki, do kina, teatru lub parku rozrywki.

Dzień Dziecka to święto, które ma swoją historię i znaczenie. To dzień, w którym dzieci mogą poczuć się wyjątkowo i docenione, a dorośli mogą przypomnieć sobie o swoim dzieciństwie i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.

| Bart.