Największe kinochłonowe letnie wydarzenie w wielkim stylu powraca do augustowskiego kalendarza imprez. DKF KINOCHŁON serdecznie zaprasza na Kinogranie ♫♪ 2023, czyli Przegląd Filmów o Tematyce Muzycznej. Przed nami pięć dni, które będą prawdziwą kulturalną ucztą nie tylko dla kinomaniaków.

Rozpoczniemy w piątek 14 lipca 2023 fantastycznym wydarzeniem plenerowym o godz. 21:00 w podwórzu* Miejskiego Domu Kultury. Pokażemy film niemy z 1911 roku pt. „L’inferno”, do którego muzykę na żywo zagra Michał Wolski, muzyk, dziennikarz, radiowiec, w swojej twórczości poszukujący równowagi między cielesnym i kontemplacyjnym aspektem muzyki. To będzie na pewno niezapomniany seans!

Sobota – 15.07.2023. – przyniesie nam aż dwa filmowe wydarzenia! Zostajemy w plenerze i o 20:30 na Błoniach Netty wspólnie z naszą gościnią Małgorzatą Szyłak (pochodząca z Augustowa operatorką filmową), tuż po prelekcji Łukasza Faszczy z Instytutu Pileckiego obejrzymy fantastyczny, pod względem nie tylko wizualnym, film dokumentalny „Rzeka” o roli rzek we współczesnym świecie – opowieść czytaną przez Willema Dafoe. Czyż można wymarzyć sobie piękniejszą scenerię do tego seansu? Będą leżaki, ale można wziąć ze sobą kocyk, aby wygodnie rozłożyć się na trawie.

Wcześniej, na tyle, by móc obejrzeć dwa filmy jednego dnia, zaserwujemy Wam coś, co zwykliśmy nazywać „Tajemnym seansem”… Zdradzimy jedynie tyle, że gościem tego wydarzenia będzie BAASCH – jeden z najoryginalniejszych artystów polskiej sceny alternatywnej, od 10 lat umiejętnie łączy elektronikę z chwytliwymi kompozycjami i mocnymi tekstami. Producent, kompozytor, autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych i wystaw artystycznych.

Chcesz uczestniczyć w wydarzeniu, napisz do nas mail na adres: kinochlondkf@gmail.com, w treści wpisz hasło „tajemny seans”. W odpowiedzi, w dniu projekcji dostaniesz od nas mapkę wraz z godziną seansu. Ilość miejsc bardzo ograniczona (zatem nie zwlekajcie z mailem, bo kto pierwszy, ten lepszy). Na wiadomości e-mail czekamy od 14.07. 1 wiadomość = 1 miejsce. Udział bezpłatny.

Niedziela zaś (16.07.2023) upłynie nam pod znakiem Davida Bowiego – o godz. 19:00 w augustowskim kinie Iskra wyświetlimy film pt. „Moonage Daydream”, czyli opowiedzianą za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, pełnometrażową, doświadczalną odyseję filmową Bretta Morgena zgłębiającą twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Co ciekawe, film jest prowadzony przez narrację samego Bowiego!

Gościem tego pokazu będzie Tomasz Organek – muzyk, wokalista, autor tekstów, kompozytor. Pochodzący z Raczek Lider zespołu ØRGANEK.

Naszą muzyczną wisienką na torcie tegorocznego Kinogrania ♫♪, będzie koncert jazzowy, który w poniedziałkowy wieczór (17.07.2023) godz. 19:00 w augustowskim kinie Iskra zaśpiewa dla nas Monika Borzym. Ta obdarzona wyjątkowym głosem, nieprzeciętną charyzmą sceniczną oraz ogromnym poczuciem humoru, obiecująca artystka jazzowa młodego pokolenia zaprezentuje się – przy akompaniamencie fortepianowym Krzysztofa Dysa (autora aranżacji) – w programie „Stare piosenki”. Będzie to wybór niezapomnianych polskich piosenek z okresu XX-lecia międzywojennego. Projekt muzyczno-literacki przybliża utwory dziś zaliczane już do dziedzictwa narodowego polskiej kultury XX wieku, określane mianem zarzewia rodzimego jazzu. Usłyszymy przeboje autorstwa Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego z ponadczasowymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara, m.in.: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Płyta z zadrą”, „Bezsenna noc”, „Bez śladu twa wielka miłość minie”, „Na pierwszy znak”, „Nikt tylko Ty” czy „Może tak może nie”. – Nie możemy się już doczekać!

Nasz letni filmowy festiwal zakończymy we wtorek 18 lipca 2023 o godz. 18:00 w augustowskim kinie Iskra pokazem filmu o legendzie światowej muzyki rozrywkowej. Mowa o Elvisie Presleyu i najnowszej produkcji dotyczącej jego biografii – „Elvisie” Baza Luhrmanna. W tytułowej roli podziwiać będziemy Austina Butlera, a sama produkcja skupi się na toksycznej relacji Elvisa z jego agentem Pułkownikiem Tomem Parkerem (Tom Hanks). Film jest dynamiczny jak muzyką Presleya – wartka akcja, dzięki której Elvis stanie się megagwiazdą niemal na naszych oczach. To też rzadka okazja do tego, by zobaczyć Hanksa w roli czarnego charakteru. Prawda, że brzmi kusząco?

Gościem tego pokazu będzie postać trwale związana z historią polskiej muzyki rozrywkowej – Wojciech Gąssowski. Piosenkarz. Debiutował w 1962 r. na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znalazł się w złotej dziesiątce laureatów. Wszyscy znamy jego wielki ponadczasowy przebój „Gdzie się podziały tamte prywatki”, który zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1987 r. i „Zielone wzgórza nad Soliną”. Pierwszy solowy album tego artysty nosił tytuł „Love Me Tender”…

Wybierzcie się z nami w fantastyczną pełną muzycznych przygód filmową podróż – będzie jednym z piękniejszych wspomnień tego lata. Obiecujemy.

I serdecznie zapraszamy!

Więcej szczegółów o programie, filmach i gościach znajdziecie na naszej stronie internetowej kinochlon.pl oraz w fejsbukowym wydarzeniu Kinogranie ♫♪ 2023.

DKF KINOCHŁON

– – –

Cennik:

Seanse plenerowe i tajemny seans – wstęp bezpłatny

Koncert „Monika Borzym śpiewa stare piosenki” – bilet 50 zł

Seanse w kinie Iskra:

Bilet na pokaz: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu / koncertu (w przypadku dostępności miejsc)

*W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie zostanie przeniesione do sali widowiskowej MDK