24 marca, to Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką tego dnia, na Rynku Z. Augusta w Augustowie odsłonięta została wystawa mobilna pn. „Zawołani po imieniu”. Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”. Święto obchodzone jest od roku 2018.

Fot. Wojciech Piotrowicz / augustow.org

Wystawa powstała w ramach projektu, który poświęcony jest przywracaniu pamięci o Polakach zamordowanych za pomoc ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, a także integrowaniu rodzin ofiar. Projekt, zainicjowany został przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin, a realizowany jest przez Instytut Pileckiego.

Zapraszamy do odsłuchania nagrania audio z piątkowej uroczystości w Augustowie. W nim wystąpienia zaproszonych gości w kolejności zabierania głosu: dr Mateusz Werner – pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych, Jarosław Zieliński – poseł na Sejm RP, Mirosław Karolczuk – burmistrz miasta Augustowa, prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – wojewódzka konserwator zabytków.

|Bart./augustow.org

Fot. Wojciech Piotrowicz / augustow.org