Duże straty finansowe zanotowała w ubiegłym roku spółka Wodociągi i Kanalizacje Miejskie w Augustowie. To 800 tysięcy złotych.

Zdjęcie ilustracyjne: augustow.org

Prezes przedsiębiorstwa Bartosz Buczyński tłumaczy, że główną przyczyną była podwyżka cen prądu.

– Cena prądu wzrosła o 100% procent. Wynagrodzenia oraz koszty materiałów również podrożały. Te drugie o 30%. Wcześniej za prąd rocznie płaciliśmy w granicach 1,5 miliona złotych. Teraz około 3 milionów złotych. Staraliśmy się jak mogliśmy pokryć tę stratę. Niestety, nie udało się. O tyle dobrze, że musieliśmy zapłacić o 1,5 miliona złotych więcej, a skończyliśmy na minus 800 tysięcy. 

 Prezes Buczyński dodaje, że do pokrycia strat niezbędna może okazać się podwyżka cen wody i ścieków.

– W tym roku opłaty również wzrosły. Wody Polskie odrzuciły już nasz pierwszy wniosek dotyczący podwyżki cen za wodę. Obecna decyzja kończy się jednak we wrześniu. Zgodnie z przepisami, 120 dni wcześniej musimy złożyć wniosek o nową taryfę. Zrobimy to w połowie czerwca. Jeśli mówimy o stracie prawie miliona złotych, no to na taką sumę chcielibyśmy otrzymać podwyżkę. 

Straty w ubiegłym roku zanotowały również dwie inne spółki miejskie. W przypadku KODREM-u jest to 100 tysięcy złotych, a Necka – 224 tysiące. Jedynie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „GIGA” rok zakończyło zyskiem. Wynosił on 39 tysięcy złotych.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl