Jak informuje IMGW, północne krańce kontynentu oraz Islandię obejmować będą niże z frontami atmosferycznymi; kolejny płytki niż znajdował się będzie nad Turcją. Pozostały obszar Europy pozostanie w zasięgu rozległego wyżu z głównym centrum w rejonie Wysp Brytyjskich. Polska będzie na skraju wyżej wspomnianego wyżu, ale na północnym wschodzie zaznaczy swój wpływ mało aktywny, chłodny front atmosferyczny. Będziemy w powietrzu polarnym morskim.

Zdjęcie ilustracyjne / augustow.org

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i nieco spadnie.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, początkowo na południowym wschodzie małe. W północno-wschodniej Polsce lokalnie słaby, przelotny deszcz, a w Karpatach i na Przedgórzu Karpackim lokalne burze z opadami deszczu o wysokości do 15 mm. Temperatura maksymalna od 15 st. C, 16 st. C na Wybrzeżu do 24 st. C na Zamojszczyźnie i Podkarpaciu. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków północnych, w czasie burz miejscami porywisty.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane na zachodzie kraju, natomiast w centrum i na wschodzie umiarkowane i duże. Na Pomorzu lokalna mgła ograniczająca widzialność do 400 m, a na Podlasiu i Mazowszu przelotne opady deszczu stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 4 st. C do 8 st. C w północno-zachodniej połowie kraju i od 9 st. C do 13 st. C w południowo-wschodniej. Wiatr słaby z kierunków północnych, nad morzem i w Małopolsce okresami zmienny.

We wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu oraz burze, którym lokalnie towarzyszyć będą opady o wysokości do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16 st. C do 19 st. C na terenach podgórskich, nad morzem, na Mazurach i Podlasiu oraz od 20 st. C do 23 st. C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, północny i północno-wschodni.

Poniedziałek w Warszawie z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Temperatura maksymalna w dzień do 22 st. C. Wiatr słaby, zmienny. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura minimalna 12 st. C. Wiatr słaby, północny. We wtorek zachmurzenie przeważnie małe. Temperatura maksymalna 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.(PAP)

masz/ jann/