Możliwość zdalnego udzielania pełnomocnictw oraz płatności online w urzędach wprowadzić ma nowela o e-administracji, którą w poniedziałek zajmie się rząd.

Kreator Obrazów Bing|augustow.org

Na poniedziałkowym posiedzeniu rząd zajmie się ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji. Celem ustawy jest wprowadzenie podstaw prawnych dla funkcjonowania rozwiązań usprawniających oraz rozwijających funkcjonowanie e-administracji, takich jak np. możliwość zdalnego udzielania pełnomocnictw czy płatności on line w urzędach.

„W aktualnym systemie prawnym obowiązują nadal przepisy prawa i procedury, które nie przewidują elektronicznego postępowania organów administracji publicznej. Sprawy realizowane przez administrację publiczną wymagają niejednokrotnie osobistego stawiennictwa strony w urzędzie lub przedłożenia (przekazania) dokumentów w postaci papierowej. W przypadku wielu dokumentów uznawane są one za oryginalne jedynie w przypadkach, gdy są sporządzone lub uwierzytelnione w postaci papierowej” – tłumaczą projektodawcy.

Dodają, że zapewnianie organom administracji publicznej odpowiednich warunków i narzędzi informatycznych pozwoli na pełną elektroniczną realizację procesów zachodzących pomiędzy podmiotami publicznymi i obywatelami oraz przedsiębiorstwami, a także pomiędzy współpracującymi ze sobą pomiotami publicznymi.

Projekt dotyczy m.in. automatyzacji procesu płatności dokonywanych na rzecz administracji publicznej. Rozwiązanie zapewni dostęp do płatności online w jednym miejscu z możliwością cyfryzacji procesów e-usługowych.

„Dostrzegalna jest potrzeba zapewnienia Obywatelom możliwości zdalnego ustanawiania pełnomocnictw, dotyczących różnych obszarów aktywności, za pomocą ujednoliconego rozwiązania. Możliwość zarządzania wszystkimi pełnomocnictwami ich tworzenia oraz odwoływania, a także dokumentowania posiadanych uprawnień w postaci elektronicznego odpisu danych” – napisali także projektodawcy.

Ich zdaniem, z punktu widzenia administracji istotne jest umożliwienie przeprowadzenia szybkiej (online) weryfikacji okazywanego pełnomocnictwa. Każde pełnomocnictwo umieszczone w rejestrze będzie podpisywane przez udzielającego. Odpis danych o pełnomocnictwie pobrany z RPE będzie opatrzony pieczęcią Ministra Cyfryzacji i to on gwarantuje, że elektroniczne dane pobrane z RPE są autentyczne.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska