4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ten dzień może być pretekstem do wyrażenia solidarności z pacjentami onkologicznymi, ale również by zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała. Istnieje jednak szereg czynników, które sprzyjają tym mutacjom:

– nadwaga,

– niewłaściwe nawyki żywieniowe (zbyt dużo czerwonego mięsa, zbyt mało produktów zbożowych, pełnoziarnistych i roślin strączkowych, za mało warzyw i owoców w diecie, nadużywanie soli, cukru i tłuszczu),

– brak aktywności fizycznej,

– picie alkoholu,

– palenie papierosów,

– częste opalanie, szczególnie bez używania kremu z filtrem.

Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90% nowotworów powodują czynniki zewnętrzne, na które mamy wpływ. Przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko zachorowania. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opublikowane jako „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Na podstawie dwunastu zaleceń Kodeksu stworzono polską publikację „12 sposobów na zdrowie”, która zawiera porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka zachorowania na raka.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem przypominamy, że jednym ze sposobów na zdrowie jest udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych. Pamiętaj, że szanse wyleczenia raka znacznie zwiększa jego wczesne rozpoznanie! Istnieją metody diagnostyczne pozwalające na wykrycie niektórych rodzajów nowotworów jeszcze przed pojawieniem się symptomów choroby, a nawet wykrycie zmian przedrakowych. Wczesne wykrywanie raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy możliwe jest dzięki uczestniczeniu w badaniach przesiewowych:

– bezpłatną kolonoskopię można wykonać między 50 a 65 rokiem życia na podstawie zaproszenia z poradni z proponowaną datą badania.

– bezpłatną mammografię mogą wykonać kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia raz na 2 lata. Można zrobić to w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie. Skierowanie nie jest potrzebne. Wystarczy zgłosić się do poradni, która wykonuje takie badania.

– bezpłatną cytologię mogą wykonać kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia raz na 3 lata. Zrobisz to w każdej poradni położniczo-ginekologicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ,
a także w wybranych poradniach POZ. Nie musisz mieć skierowania.

O pozostałych zasadach zawartych w Kodeksie Walki z Rakiem przeczytasz na stronie https://www.gov.pl/web/psse-augustow

PSSE Augustów