Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała uchwałę w sprawie wytycznych dla okręgowych komisji wyborczych, dotyczących wykonywania zadań związanych z ustalaniem wyników głosowania i wyników wyborów oraz wyniku referendum, a także trybu i zasad powoływania pełnomocników okręgowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. W dokumencie znajdują się m.in. zasady współpracy z wójtami, burmistrzami i prezydentami miast. 

Zdjęcie: Siedziba Gminy Miasto Augustów, fot., www.augustow.org

Współdziałanie z organami jednostek samorządu terytorialnego powinno dotyczyć w szczególności:

  1. ustanowienia w urzędach gmin dyżurów pracowników w dniu głosowania w celu udzielania komisjom obwodowym informacji i pomocy technicznej;
  2. zapewnienia stałej łączności (odbiór telefonów i e-maili), stałej gotowości środków transportu w dniu poprzedzającym wybory, w dniu głosowania i w dniach następnych aż do zakończenia ustalania wyników głosowania w okręgu wyborczym, obsługi urzędników wyborczych, a także zastępczego źródła oświetlenia siedzib komisji obwodowych oraz potrzeby pilnego wydrukowania i dostarczenia do obwodów głosowania obwieszczeń informujących o zmianach na liście kandydatów.

Zgodnie z wytycznymi, miejsce wykonywania zadań przez pełnomocnika OKW ustala się w porozumieniu z wójtem. Domyślnie należy je lokalizować w urzędach miast i gmin, urzędach dzielnic, a w szczególnych przypadkach w innych budynkach administracji samorządowej. Warunki techniczno-materialne wykonania zadań pełnomocnika zapewnia wójt jako zadanie zlecone gminie. Wytyczne wskazują, że pełnomocnik powinien być wyposażony w komputer z dostępem do Internetu, zapewniony przez urząd gminy, umożliwiający sprawdzenie zgodności arytmetycznej ustalonych wyników głosowania w obwodzie. Służy do tego wyłącznie system teleinformatyczny udostępniony przez Państwową Komisję Wyborczą.

Gmina ma też zadanie związane z dostępem do wyników głosowania. Po zakończeniu prac wszystkie kopie prawidłowo sporządzonych protokołów głosowania otrzymane od komisji obwodowych pełnomocnik przekazuje za potwierdzeniem właściwemu wójtowi. Kopie te są udostępniane wyborcom do wglądu w siedzibie gminy, do której przekazano kopię protokołu, w ciągu 30 dni od dnia ich przekazania.

Całość wytycznych załączamy do niniejszego artykułu w formie pliku PDF.

Załączniki:
Uchwała PKW wytyczne.pdf187 kB

|Adrian Pokrywczyński

Źródło informacji: wartowiedziec.pl