Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Jak przy każdej dolegliwości tego typu, najważniejsza jest profilaktyka. W ciągu jednego dnia pod tym kątem cukrzycy typu 1 przebadaliśmy ponad 400 dzieci. Dzięki pomocy specjalistów z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zorganizowaliśmy 3 punkty pobrań – w Szkole Podstawowej nr 2, nr 3 i nr 6.

fot. UM w Augustowie

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Obecnie w Polsce najczęściej rozpoznanie cukrzycy ma miejsce dopiero w momencie występowania objawów klinicznych. U około 1/3 pacjentów w stanie ciężkim z koniecznością hospitalizacji. W ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność u dzieci wzrosła nawet 4-krotnie.

Przeprowadzone badania mają na celu wskazanie osoby z wysokim prawdopodobieństwem rozwoju cukrzycy typu 1. To ważne, aby jak najwcześniej wykryć chorobę i zacząć leczenie.

– Cieszę się, że współpracujemy z ekspertami i razem możemy zadbać o zdrowie dzieci. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 1 może pomóc w zapobieganiu poważnym powikłaniom – powiedział Filip Chodkiewicz – Zastępca Burmistrza Augustowa

Augustowianie dbają o zdrowie

Dzień bezpłatnych badań w naszych szkołach cieszył się dużym zainteresowaniem. Skorzystało ponad 400 dzieci.

– Dbanie o zdrowy rozwój młodego pokolenia jest bardzo istotne. Cieszę się, że rodzice skorzystali z okazji i przyprowadzili swoje pociechy na badania. Jestem dumny z tego, że augustowianie dbają o zdrowie i korzystają z możliwości udziału w takich oraz podobnych wydarzeniach– podsumował Burmistrz Miasta Augustowa – Mirosław Karolczuk.

Badania zostały wykonane w ramach programu „Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim”. W działania edukacyjno-prewencyjnie zaangażowani są: Uniwersytecki Dziecięcy szpital kliniczny w Białymstoku, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Fundacja NEUCA dla zdrowia.

[*as] Urząd miejski w Augustowie