Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie już od ośmiu lat organizuje koncerty muzyczno-słowne „Cztery Pory Roku”. Ostatni odbył się 21 września br. pn. Pożegnanie Lata. Był on drugim w tegorocznej edycji wydarzenia.

Tym razem obok muzyki i słowa w sali koncertowej PSM w Augustowie zagościła florystyka i fotografia. Dzieła przedstawicieli obu sztuk wizualnych składały się na koncertową scenografię i wystrój holu budynku szkolnego.

Augustów: Pożegnanie Lata w augustowskiej PSM

Koordynatorki spotkania panie Lidia Alicja Karpińska i Bożenna Szumska-Niewiadomska zapraszają do udziału w koncertach przedstawicieli różnych obszarów kultury, więc przepiękne kompozycje kwiatowe czy fotografie na scenie nikogo nie zaskoczyły. Zaskoczeniem mogło być – i chyba dla wielu było, coś innego. Tego wieczoru, gości przywitało dwóch dyrektorów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Augustowie. Pierwszy powołany na to stanowisko w roku 1 września 1976 roku, pan Andrzej Rząca i aktualny, zarządzający placówką od roku 2005, pan Dariusz Michałowski.

Andrzej Rząca podziękował w swoim wystąpieniu obecnemu dyrektorowi i kadrze nauczycielskiej za kontynuację wypracowanego przed laty dobrego kierunku rozwoju szkoły i wkład w edukację muzyczną mieszkańców Augustowa oraz rozwoju kultury w regionie. Dyrektor Michałowski potwierdził, że rozwój szkoły, właściwa edukacja uczniów nie tylko ta muzyczna, ale i patriotyczna, obywatelska oraz artystyczna zawsze przyświeca jego działaniom i nauczycieli z którymi współpracuje. Przed publicznością wystąpiło dwóch dyrektorów, ale na Sali był również obecny ten, którego kadencja łączyła zarzadzanie placówką pierwszego i aktualnego dyrektora, czyli pan Tadeusz Giedrojć. Zarządzał PSM w Augustowie od roku 1995 do 2005.

Dla pana Andrzeja Rzący był to wieczór wyjątkowy chyba głównie dlatego, że jedną z wykonawczyń muzyki była jego córka Victoria.

Koncert spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, która po każdym wykonaniu utworu obfitymi brawami dziękowała muzykom. Przy kompozycjach kwiatowych pani Krystyny Żelewskiej-Mirskiej część osób zatrzymywało się na dłużej. Dobór roślin i forma artystyczna wymuszała głębsze rozmyślanie nad twórczym przekazem artystki. Pani Krystyna kilkakrotnie prezentowała już swoje dzieła w tym miejscu.

Część słowną wydarzenia wypełniła poezja pana Erazma Stefanowskiego. Poeta już od kilku lat swoją obecnością i twórczością uświetnia wydarzenia kulturalne organizowane w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w Augustowie. Pomimo, że jego twórczość jest już szeroko znana i doceniana zawsze chętnie przyjmuje zaproszenie i dzieli się swoją twórczością. Tym razem wybrał i przeczytał kilka własnych wierszy które jego zdaniem najlepiej wkomponowywały się w tematykę tego koncertu.

Swój debiut w augustowskiej PSM miał Aleksander Dziądziak, młody autor wystawy fotografii zaprezentowanej podczas koncertu, który zebrał sporo wyrazów uznania i zachęt do dalszej pracy twórczej.

Tematem wiodącym „Czterech Pór Roku” jest muzyka. To, że wspominam o niej na zakończenie nie oznacza, że coś się zmieniło. Muzyczne „Pożegnanie Lata” przypadło dwóm młodym paniom, Victorii Rząca grającej na skrzypcach i Karolinie Zwiewką grającej na fortepianie. Wspólnie wykonały utwory następujące muzyczne:

Zdjęcia: Organizatorzy

A. VivaIdi: Cztery pory Roku- „Zima”

II cz.- Largo

E. Grieg-Sonata skrzypcowa nr. 2 G-dur, op 13

Lento doloroso, Allegretto tranguillo

F. Mendelssohn- Koncert skrzypcowy e-moll, op.64

Allegro molto vivace

H. Wieniawski- Polonez Brillante A-dur, op.21/ fragment/

Ponadto Victoria Rząca solo na skrzypcach zagrała:

J.S. Bach- Partita solowa nr.3E.-dur II Loure

E. Ysaye- Sonata nr. l g-moll op.27.

Finale eon brio

Przed nami kolejny koncert z tego cyklu. Tym razem z jesienią w tle. Kogo będziemy mogli wysłuchać i zobaczyć? Tego koordynatorki jeszcze nie zdradziły. Ma to być koncert, na którym publiczność powinna poczuć ciepło bijące od kominka rozpalonego w chłodny jesienny wieczór.

Uczestnictwo i organizacja:

Victoria Rżąca – skrzypce

Karolina Zwiewka – fortepian

Erazm Stefanowski – autor poezji

Aranżacja wydarzenia – Krystyna Żelewska-Mirska

Autor fotografii – Aleksander Dziądziak

Koordynatorki spotkania: Lidia Alicja Karpińska, Bożenna Szumska- Niewiadomska