Z początkiem września 2024 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w powszechnym programie bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Aktualnie mogą z niego skorzystać dziewczęta i chłopcy od 9 do ukończenia 14 roku życia.
Dzieci starsze (do ukończenia 18 roku życia) mogą nadal skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko HPV – wtedy szczepienie odbywa się w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Aby ułatwić rodzicom dostępność do szczepienia, wprowadzono również możliwość zaszczepienia dzieci w szkołach przy współpracy z POZ. Pielęgniarka zaszczepi ucznia po przejściu kwalifikacyjnego badania lekarskiego. To rozwiązanie chociażby dla rodziców mających utrudniony dostęp do przychodni. Wygodne, ponieważ rodzic nie musi być obecny podczas kwalifikacji i samego szczepienia.
Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9).
HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) przenosi się m.in. drogą płciową, dlatego profilaktyka zakażeń powinna zostać przeprowadzona w okresie poprzedzającym inicjację seksualną. Odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza niż w starszych grupach wiekowych.
Najczęstszą chorobą nowotworową wywoływaną przez HPV jest rak szyjki macicy. Ponieważ dziewczęta są najbardziej narażone na poważne konsekwencje zakażenia HPV, to one odniosą największą korzyść ze szczepienia. Równie ważne jest także szczepienie chłopców. Zakażenie typami onkogennymi HPV u chłopców wiąże się z ryzykiem rozwoju w przyszłości stanów przedrakowych/raka: prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła. Są to bardzo poważne choroby, którym na pewno warto zapobiec.
Wokół bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV narosło wiele mitów kreowanych przez przeciwników szczepień. Internet wydaje się być w tym zakresie idealną platformą, każdy bowiem może umieścić tam dowolne treści.
Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane przez dziewczęta i chłopców. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw HPV. Nie odnotowano alarmowych sygnałów dotyczących bezpieczeństwa. Dokładny monitoring trwa od 2006 roku, od kiedy wprowadzono na rynek pierwszą szczepionkę. Badań jest tak dużo, że można wręcz powiedzieć, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych! Są kontrolowane jeszcze dokładniej niż leki. Pierwszą kontrolę jakości każdej szczepionki przeciw HPV przeprowadziła Europejska Agencja Leków w czasie rejestracji, sprawdziła szczegółowo wszystkie składniki szczepionki, ich rodzaj i zawartość. Teraz każdą serię szczepionki wprowadzaną na rynek kontroluje jej producent i niezależne od niego laboratorium państwowe.
Szczepienia przeciwko HPV osiągnęły sukces ponad wszelką wątpliwość – są zwieńczeniem długoletniej pracy naukowców. Na chwilę obecną program szczepień prowadzi ponad 100 krajów na świecie (w tym USA, Kanada, Kraje UE/EOG, Afryka). Związek pomiędzy zakażeniem HPV a chorobami nowotworowymi, w tym rakiem szyjki macicy, został potwierdzony przez prof. Haralda zur Hausena, który za to odkrycie otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.
Z opublikowanych badań medycznych i jakościowych jasno wynika, że wprowadzenie szczepień przeciw HPV istotnie zmniejszyło (nawet do 70%) ryzyko zakażenia się wirusem, co za tym idzie zmniejszyło ryzyko wywołania raka.
Reasumując, szczepionki przeciw HPV są skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy i innych nowotworów, a korzyści ze szczepienia przewyższają potencjalne ryzyko z nim związane.
W razie pytań zapraszamy do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. W dobie globalnej dezinformacji będziemy dzielić się z Państwem rzetelną, sprawdzoną i medycznie potwierdzoną wiedzą na temat szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.
| PSSE Augustów