Nazwy augustowskich ulic mówią wiele o przeszłości, wyglądzie miasta i świadomości mieszkańców dostarczając wręcz materiału umożliwiającego prawidłową rekonstrukcję historii Augustowa. Mowa oczywiście o tych pierwszych nazwach, które przez lata, jakie nadeszły potem wielokrotnie przeszły gruntowną zmianę.
Fot. AKP/MBP
O dziejach ulic naszego miasta już w 1990 roku pisał w „Krajobrazach” Wojciech Batura. Część z historycznych nazw ocalała, część powróciła po latach. O czym informują?
Pierwsze augustowskie nazwy, pozbawione patronów i elementów proustrojowych mówiły głównie o topografii i samych mieszkańcach. Nowomiejska na przykład to jedyny element przypominający dzisiaj, że istniało kiedyś Nowe Miasto, Sucha (potem Kwaśna) wskazywała, że wokół były mokradła. Nazwa Stodólna dowodziła gospodarności mieszkańców, ale ostatecznie stała się nie mówiącą nic o przeszłości- Zygmuntowską. Uliczka nad Kanałem, spełniająca ongiś funkcję drogi holowniczej, otrzymała, nie wiedzieć czemu nazwę Legionów, zaś przygotowana już nazwa „Biała Góra” pasująca jak ulał do specyfiki terenu, który miała określać, przegrała z ulicą Sportową.
Przy tworzeniu tekstu korzystaliśmy z opracowań Pana Wojciecha Batury, zamieszczonych w „Krajobrazach” i wniosku do „Miejskiej Rady Narodowej’ z 1989 r.
CDN
Po informacje o dawnym Augustowie zapraszamy do księgozbioru lokalnego.
| APK/Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie