„TOŻSAMOŚĆ POLAKA”
Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!
6 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Augustowie odbył się finał powiatowego konkursu twórczości patriotycznej pod patronatem Starosty Powiatu Augustowskiego „Tożsamość Polaka”. VII edycja miała charakter szczególny i przebiegała pod hasłem: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!” (Leopold Staff).
Zmaganiom konkursowym towarzyszyło interesujące spotkanie starosty Jarosława Szlaszyńskiego, historyka oraz autora monografii Augustowa i innych publikacji o naszym regionie, pod hasłem „Niepodległość dobrem najwyższym” z uczestnikami konkursu oraz młodzieżą I LO.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. W ramach twórczości literackiej uczestnicy przygotowywali własny tekst poetycki lub prozatorski inspirowany hasłem i mottem konkursu. Anonimowe prace oceniało niezależne jury w składzie: Izabela Basińska, Paweł Leszkowicz i Jan Saczko. Na konkurs napłynęły 33 prace. Najlepsze były prezentowane w czasie finału przez autorów bądź ich kolegów. Oto jego wyniki:
I miejsce – Aleksandra Borkowska za wiersz „Listopadowa noc” (I LO w Augustowie),
II miejsce – Klaudia Gramacka za prozę *** [12 listopada 1918] (I LO w Augustowie) oraz Piotr Milanowski za prozę *** [Prokurator śledczy] (II LO w Augustowie),
III miejsce – Paulina Moczkowska za wiersz „Swoim poległym dedykuje Polska” (I LO w Augustowie)
Ponadto jury przyznało 3 wyróżnienia:
Kamila Milewska ((I LO w Augustowie),
Angelika Pomichter (II LO w Augustowie),
Aleksandra Purwin ((I LO w Augustowie).
Uczestników kategorii żywego słowa oceniała komisja w składzie: Dorota Sikora, Martyna Jatkowska-Chodacz, Paweł Leszkowicz, Konrad Milanowski. Zadaniem uczestników była recytacja indywidualna lub zbiorowa z możliwością wykorzystania dodatkowych tworzyw scenicznych. Uczniowie wybierali do prezentacji teksty lub ich fragmenty powiązane z tegorocznym hasłem i mottem konkursu. Jury po burzliwej dyskusji zdecydowało się przyznać nagrody następującym uczestnikom:
I miejsce – Aleksandra Cilulko za prezentację teatralną „Szuflada” na bazie tekstu Juliana Tuwima (Gimnazjum nr 4 w Augustowie) oraz Błażej Galicki (II LO w Augustowie) za recytację tekstu Tadeusza Różewicza „Lament”.
II miejsce – Julia Anita Godlewska (Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym) oraz Julia Kopiczko (II LO w Augustowie).
III miejsce – Mateusz Rusiłowski (II LO w Augustowie) oraz Kamil Sławiński (tekst własny – Gimnazjum w Bargłowie Kościelnym).
Ponadto jury przyznało 4 wyróżnienia:
Magdalena Karpińska, akompaniament Agata Maliszewska (I LO w Augustowie),
Gabriela Kleczkowska (II LO w Augustowie),
Miłosz Sadowski, akompaniament Magdalena Bartoszewicz (I LO w Augustowie),
Justyna Wasilewska (II LO w Augustowie).
W przygotowanie uczestników byli zaangażowani następujący nauczyciele: Jacek Bednarczyk, Bożena Bendig, Elżbieta Ciesielska, Tomasz Choroszewski, Bogusława Grudzińska, Elżbieta Klekotko, Małgorzata Lenda, Marzanna Markowska, Jadwiga Motuk, Dorota Prokop, Marta Pietrzak-Wolinowska oraz Anna Skowrońska.
Imprezie towarzyszył koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu uczennic I LO: Magdaleny Karpińskiej, Patrycji Grajewskiej, Julii Straszyńskiej oraz Magdaleny Bartoszewicz, która również wspierała pozostałych wykonawców grą na pianinie. Magdalena została nagrodzona przez organizatorów wyróżnieniem specjalnym za wsparcie merytoryczne i organizacyjne.
Konkurs pobudził do inicjatyw artystycznych ponad 50 uczestników. Fundusze na nagrody zapewniło Starostwo Powiatowe w Augustowie.
Organizatorkami zmagań konkursowych były panie Bożena Bendig i Elżbieta Klekotko, reprezentujące gospodarzy, czyli I LO imienia Grzegorza Piramowicza w Augustowie. Konkurs był wpisany w harmonogram obchodów w powiecie augustowskim 100-lecia niepodległości Polski i pozwolił na nowo spojrzeć na pojęcie wolności. Organizatorzy zapraszają za rok na kolejne spotkanie patriotyczne w ramach konkursu „Tożsamość Polaka”.
(i)
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok