22 września w sejneńskim Ośrodku Kultury można było posłuchać Eskaubei i Tomek Nowak Quartet & Mr. Krime, jedynej grupy w Polsce znanej z łączenia jazzowej improwizacji z rapowymi tekstami. Koncert odbył się w ramach projektu Polski Jazz 360°.

Na scenie pojawiło się pięć muzycznych indywidualności: uznany undergroundowy raper Eskaubei i ekipa młodych krakowskich jazzmanów – pianista Kuba Płużek, kontrabasista Alan Wykpisz, perkusista Filip Mozul oraz spinający grupę trębacz Tomek Nowak. Muzycy porwali słuchaczy wybuchową mieszanką stylów i improwizacji, dopełniając swoją muzykę świetnymi tekstami.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet to pionierskie przedsięwzięcie rzeszowskiego muzyka Bartłomieja Skubisza, jednego z najdłużej działających offowych raperów w Polsce, i świetnego trębacza Tomka Nowaka znanego ze współpracy m.in. z Nigelem Kennedy, Jarosławem Śmietaną, muzykami Amy Winehouse czy Massive Attack. Muzycy weszli w alians z czołówką polskiej alternatywy jazzowej. Reprezentujący ją Kuba Płużek i Alan Wykpisz to instrumentaliści uznani za nadzieję polskiego jazzu, od wczesnych lat okopujący się na pozycji awangardy krajowej sceny improwizowanej. Filip Mozul zaś to marka sama w sobie, dojrzały i doświadczony muzyk, który ma na koncie współpracę m.in. z grupą Agressiva 69, Trebunie Tutki czy nowojorską Just Landed, a także ze Stevenem Loganem, Markiem Radulim, Moniką Brodką, Januszem Radkiem, Grażyną Brodzińską czy Grażyną Łobaszewską. Muzykom towarzyszyć będzie Mr. Krime, który wyczaruje z gramofonu niezwykłe dźwięki dopełniające muzykę zespołu. Mr. Krime to DJ, który współpracował z takimi artystami, jak Soul 2 Soul, Run DMC, DJ Qbert, Scratch Perverts, The X-Ecutioners, Goldie, DJ Vadim, Coldcut czy Afrikaa Baambaata. Kooperuje również z muzykami jazzowymi, m.in. Sławkiem Jaskułke, Karimem Martusewiczem, Jorgosem Skoliasem i Agą Zaryan.

Koncert pokazał, że niezwykle różne w stylistyce gatunki, mogą zostać połączone ze sobą w sposób nieoczekiwany i bezkompromisowy, ale jednocześnie interesujący i przemyślany. Inspiracje hip hopem spod szyldu Native Tongues wytrawnie zmieszały się z jazzowymi wariacjami, co pozwoliło muzyce wybrzmieć w sposób nieskrępowany i nie mieszczący się w jakichkolwiek ramach. Każdy z muzyków zaprezentował się słuchaczom w pełnej krasie. Trąbka Tomka Nowaka, klawisze Kuby Płużka, kontrabas Alana Wykpisza i bębny Filipa Mozula trzymały publiczność w napięciu i co chwilę zaskakiwały nieoczekiwanym dźwiękiem. Na tym muzycznym tle przesuwały się niebanalne teksty Eskaubei, a rapowanie zdynamizowało całość i dodało hip-hopowego pazura.

Polski Jazz 360° to projekt propagujący muzykę jazzową, odkrywający szerokie spektrum jej możliwości. W instytucjach kultury w całej Polsce zobaczymy i usłyszymy wszystko to, co najbardziej aktualne w polskiej muzyce spod znaku jazzu, wielokulturowe muzyczne projekty i nieoczekiwane muzyczne połączenia. – Projekt Fundacji Polski Jazz stanowi pomost między tradycją a współczesnością, łączy współczesne brzmienie młodych muzyków z dorobkiem artystów o już ugruntowanej pozycji. Zapewnia to wysoki i oryginalny poziom koncertów. Chcemy pokazać pełne spektrum zjawiska, jakim jest jazz w Polsce. Każdy znajdzie w programie coś, w czym będzie chciał uczestniczyć – powiedział Piotr Matla, dyrektor artystyczny projektu Polski Jazz 360°.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(i)