Modne, kolorowe, folkowe – takie właśnie ubrania powstają w Lipsku w ramach realizacji zadania „Moda na pisankę”.

Od połowy października w Lipskim Ośrodku Lokalnej Aktywności spotykają się dorośli, młodzież i dzieci na warsztatach kroju i szycia. W trakcie spotkań powstają piękne torby, czapki, kominy, spódnice i sukienki. Wszystkie z materiałów z motywem inspirowanym lipską pisanką.

– W modzie są ubrania z łowickim wzorem wycinankowym, a my chciałyśmy, aby teraz zapanowała moda na lipską pisankę. W związku z tym został opracowany graficzny wzór inspirowany takim, jakim nasze panie pisankarki zdobią wielkanocne pisanki. Ten wzór został nadrukowany na tkaniny a z tego powstają piękne i modne ubrania – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska, Monika Kobeldzis.

Powstająca kolekcja cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza torby.

– Cieszymy się bardzo, że trafiliśmy w gusta mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Otrzymujemy sygnały, że nasze „uszytki” podobają się także w innych regionach Polski. W ten sposób chcemy promować lokalne tradycje, w szczególności nasz lokalny produkt – lipską pisankę – mówi Izabela Wróbel, koordynator projektu.

W dniu 11 listopada, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku odbędzie się wystawa prac powstałych podczas warsztatów szycia realizowanych w ramach zadania „Moda na pisankę”.

Uczestnicy warsztatów, podczas uroczystości związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, będą prezentować powstałe „uszytki” w sali wystawowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.

Organizatorem warsztatów i wystawy jest stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Lipska. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.

(IW)

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”21″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”Galeria augustow.org” order_by=”imagedate” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]