Modne, kolorowe, folkowe – takie właśnie ubrania powstają w Lipsku w ramach realizacji zadania „Moda na pisankę”.
Od połowy października w Lipskim Ośrodku Lokalnej Aktywności spotykają się dorośli, młodzież i dzieci na warsztatach kroju i szycia. W trakcie spotkań powstają piękne torby, czapki, kominy, spódnice i sukienki. Wszystkie z materiałów z motywem inspirowanym lipską pisanką.
– W modzie są ubrania z łowickim wzorem wycinankowym, a my chciałyśmy, aby teraz zapanowała moda na lipską pisankę. W związku z tym został opracowany graficzny wzór inspirowany takim, jakim nasze panie pisankarki zdobią wielkanocne pisanki. Ten wzór został nadrukowany na tkaniny a z tego powstają piękne i modne ubrania – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska, Monika Kobeldzis.
Powstająca kolekcja cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza torby.
– Cieszymy się bardzo, że trafiliśmy w gusta mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Otrzymujemy sygnały, że nasze „uszytki” podobają się także w innych regionach Polski. W ten sposób chcemy promować lokalne tradycje, w szczególności nasz lokalny produkt – lipską pisankę – mówi Izabela Wróbel, koordynator projektu.
W dniu 11 listopada, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku odbędzie się wystawa prac powstałych podczas warsztatów szycia realizowanych w ramach zadania „Moda na pisankę”.
Uczestnicy warsztatów, podczas uroczystości związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, będą prezentować powstałe „uszytki” w sali wystawowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Lipsku.
Organizatorem warsztatów i wystawy jest stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Lipska. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska.
(IW)
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”21″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”Galeria augustow.org” order_by=”imagedate” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok
Bohater! Ponoć rok wcześniej uratował topiącą się osobę. SZACUNEK
Czemu nadal inwestor nic nie robi z ogrodkami piwnymi w parku w Augustowie?Czyżby obecne władze nic nie robią by wteszcie…