Obchody 100. rocznicy powstania sejneńskiego rozpoczęły się w sobotę (24.08.19) w Sejnach. Z tej okazji w samo południe na Placu świętej Agaty odsłonięto tablicę pojednania polsko-litewskiego, a Wojciech Kolarski, wiceminister w Kancelarii Prezydenta, odczytał list Andrzeja Dudy, Prezydenta RP. W piśmie prezydent podkreślił wagę sejneńskiego zrywu i oddał cześć bojownikom Polskiej Organizacji Wojskowej. Zwrócił też uwagę na obecne, dobrosąsiedzkie relacje Polaków i Litwinów. Wyraził zadowolenie, że przed miesiącem gościł nowo wybranego prezydenta Litwy i razem z przewodniczącym litewskiego Sejmu świętował rocznicę unii lubelskiej.W imieniu Litwinów głos zabrała Jolanta Malinowska-Wiaktor, przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce. Zwróciła uwagę na widniejący w obu językach, polskim i litewskim, napis na odsłoniętej tablicy – „POJEDNANIE TO WYBÓR”. Jak powiedziała, pojednanie zależy od codziennych wyborów i każdy musi samodzielnie zdecydować, jak wydarzenia sprzed stu lat przełożą się na jego relacje z sąsiadami.
Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem w historii Sejneńszczyzny i jednym z czterech udanych powstań w dziejach Polskich. Zaczęło się nad ranem 23 sierpnia 1919 roku, kiedy to Polska Organizacja Wojskowa wyparła z miasta Litwinów. Walki trwały do 28 sierpnia 1919 roku. Sejny przechodziły z rąk do rąk. Powstańców wsparli żołnierze 41. Suwalski Pułk Piechoty i w rezultacie miasto zostało w granicach Polski. W walkach zginęło 37 Polaków, w tym dowódca powstania podporucznik Wacław Zawadzki, straty strony litewskiej nie są znane. Ginęli również cywile, których nie ujęto w statystykach. W ocenie Arkadiusza Nowalskiego, burmistrza miasta, wydarzenia sprzed stu lat bywają pożywką osób, które dobrze czują się w warunkach konfliktu, jednak mieszkańcy codziennie udowadniają, że są zgodnym społeczeństwem.
Główne uroczystości 100. rocznicy powstania sejneńskiego rozpoczęły się w niedzielę (25.08) mszą św. w Bazylice Mniejszej w Sejnach. Po mszy zebrani przeszli pod Pomnik Powstania Sejneńskiego. Od dziś w miejscowym Ośrodku Kultury można oglądać wystawę poświęconą powstaniu. Na miejscu spotkaliśmy potomków ówczesnych powstańców. Na prezentowanych zdjęciach odnajdywali swoich rodziców i krewnych.
Autor: AP . / radio5.com.pl
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok
Bohater! Ponoć rok wcześniej uratował topiącą się osobę. SZACUNEK
Czemu nadal inwestor nic nie robi z ogrodkami piwnymi w parku w Augustowie?Czyżby obecne władze nic nie robią by wteszcie…