Końcówka roku to podsumowania. Wcześniej informowaliśmy o wynikach naszych narciarzy a dziś podsumowanie sekcji kajakarskiej Augustowskiego Klubu Sparta.

Sparta i nasi kajakarze rozsławili nasz klub na najważniejszych imprezach w świecie. Klub Sparta był potęgą dzięki takim zawodnikom jak Piotr Markiewicz – dziś Wiceprezes Sparty . Adam Wysocki, który obecnie jest trenerem w Sparcie. Marek Twardowski, który po zakończeniu kariery odszedł od kajaków na chwilę aby być znakomitym komentatorem w TVP najważniejszych imprez w kajakarstwie, i nasza „ królowa kajaków ” Edyta Dzieniszewska–Kierkla, której kariera jeszcze trwa, czego dowodem są tegoroczne znakomite starty. Trenerem Edyty jest Jurek Grąbczewski. Nie można zapomnieć o trenerze dzięki któremu ww. zawodnicy osiągnęli takie wyniki . Andrzej Siemion, bo o nim mowa wspiera naszych kajakarzy i zawsze można na niego liczyć. Warto też zwrócić uwagę iż zawodnicy którzy są już mastersami – byli czynni nasi seniorzy nie odstawili wioseł, wciąż przyjemność im sprawia pływanie na wielu imprezach dzięki czemu mamy powody do dumy. I tu warto wymienić A. Wysockiego, Marcina i Karola Garbacza.

Dziś przyszłość Augustowskich „kajaków” to młodzi zawodnicy. Możemy patrzeć optymistycznie w przyszłość. Dzięki pracy A. Wysockiego i J. Grąbczewskiego nasi młodzi zawodnicy coraz częściej zajmują wysokie miejsca na najważniejszych imprezach w Polsce. Warto zapamiętać takie nazwiska jak: Mikołaj Walulik, Lukasz Barszczewski, Kacper Dubnicki, Grzegorz Trochim. Duży potencjał jest też w najmłodszej grupie dziewczyn.

Jak był dla augustowskich kajaków mijający rok ? Najlepiej o tym mówią nasi trenerzy :

Adam Wysocki:

„Zdecydowanie najlepszy z dotychczasowych sezonów w wykonaniu Grzegorza Trochima. Złoty medal na Mistrzostwach Polski na 2000 m rozgrywanych w Poznaniu,  srebrny na Długodystansowych MP na 5 km w Wolsztynie. Oraz zdecydowane zwycięstwo w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików strefy C rozgrywanych we wrześniu w Augustowie. To tylko najważniejsze osiągnięcia w tym sezonie. Niezwykle okazały dorobek w tak młodym wieku.  Złoto dwójki Mikołaj Walulik i Łukasz Barszczewski na dystansie 500 m. Nasi juniorzy każdego roku dorzucają kolejne medale do swojej kolekcji. W startach na jedynkach zajmowali miejsca tuż za podium. Mikołaj na 500 był czwarty, Łukasz na 1000 piąty. Za nimi pierwsze powołania do kadry juniorów. W pełni zasłużone.

Bardzo fajnie rozpoczyna się przygoda ze sportem najmłodszej grupy Młodziczek. W debiucie w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików strefy C dziewczyny jako najmłodszy rocznik wywalczyły medal brązowy i zajmując wiele punktowych miejsc znacząco przyczyniły się do pierwszego miejsca w klasyfikacji punktowej i nowego rekordu punktowego klubu. W przyszłym roku będą po raz pierwszy startowały w zawodach Mistrzostw Polski. Apetyty są olbrzymie.

Warto też wspomnieć o sukcesie Faustyny Skorupy, która co prawda w tym sezonie reprezentowała barwy klubu Dojlidy Białystok, ale na co dzień, od samego początku kariery trenuje Augustowie. Wypożyczenie do zaprzyjaźnionego klubu podyktowane było chęcią startu w dwójce z Karoliną Karolczuk. Okazało się to świetnym rozwiązaniem ponieważ dziewczyny podczas Mistrzostw Polski Juniorów wywalczyły brązowy medal, który należy uznać za duży sukces. „

Z kolei Jurek Grąbczewski stwierdził:

Rok 2019 uważam za udany zawsze mogło być lepiej jest trochę niedosytu z występów Edyty Dzieniszewskiej Kierkla złapała kontuzje na Mistrzostwach Polski w Poznaniu w pierwszym finale na 1000 m była pierwsza  ale najważniejszy był start na 500 m gdzie wystartowała ale ból uniemożliwił jej pojechać na 100 procent. Ostatecznie zajęła 4 miejsce przegrywając 0.02 s. Młodsi zawodnicy  Łukasz Barszczewski zdobywając zloty medal w dwójce jak również piąte miejsce na jedynce stanęli na wysokości zadania. Młodzicy i dzieci startowali na swoim poziome zajmując czołowe lokaty jednak ja jako trener zawsze chciałbym żeby wyniki były jeszcze lepsze. Nie umiem spoczywać na laurach „

W załączeniu wyniki naszych kajakarzy. TUTAJ >>>

Na zdjęciach nasi kajakarze i ich trenerzy podczas podsumowania roku w obecności Burmistrza Augustowa

|Krzysztof Andruszkiewicz