Boże Ciało, czyli Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest bardzo starą uroczystością kościelną – jej geneza sięga 1246 r. i wywodzi się z Liege leżącego na terenie dzisiejszej Belgii. W Polsce czci się ją od ponad równo siedmiuset lat. W naszym kraju obowiązuje forma obchodzenia Bożego Ciała zawierająca uroczystą procesję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Na końcu kapłan udziela wiernym uroczystego błogosławieństwa monstrancją.  

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

Uroczystości Bożego Ciała nie będą w tym dniu przypominały lat poprzednich. Przede wszystkim większość parafii zrezygnowała z tradycyjnych procesji odbywających się po ulicach miast, sypania przez dzieci kwiatów i ubierania ołtarzy. Najczęstszym wariantem wybieranym w poszczególnych parafiach jest procesja dookoła kościoła.

Zgodnie z nakazami epidemiologicznymi wierni są zobowiązani do zachowywania dwumetrowych odstępów pomiędzy sobą lub też zasłaniania ust i nosa np. za pośrednictwem maseczki. Z uwagi na specyfikę procesji może być trudno zachować przepisane odległości – stąd w większości przypadków wzywa się wiernych do uczestnictwa w uroczystościach z maskami na twarzach. 

Mimo, że zasady społecznej kwarantanny zostały złagodzone. Msza online może się okazać alternatywą dla tych wiernych, którzy nie będą mogli udać się do kościoła. 

Msza św. na żywo za pośrednictwem Internetu będzie transmitowana w licznych parafiach i sanktuariach, które posiadają swój profil na youtube. 

(i)