Jest to 14 plansz, na których zawarta jest historia odzyskiwania niepodległości przez obecne województwo podlaskie.
Wcześniej można było je oglądać w Sejnach i Suwałkach, a łącznie odwiedzi 14 miast. Jak mówi kierownik Muzeum Historycznego w Białymstoku Piotr Niziołek ekspozycja przeznaczona jest przede wszystkim dla turystów.
– Te tablice w mniejszym stopniu mają informować lokalną społeczność o tym, jaka była ich droga do niepodległości, ponieważ zawarte na nich treści nie są aż tak mocno rozbudowane. Pokazujemy przekrój przez całe województwo. Chcemy pokazać jak rozmaite były drogi i jak dużo wysiłku poczynili mieszkańcy różnych powiatów w 1918 i 1919 roku, aby przyłączyć się do niepodległego państwa polskiego – dodaje.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski dodaje, że droga Augustowa do niepodległości była bardzo trudna.
– Augustowszczyzna miała w tym sporą przeciwność, ponieważ występowały tu duże aspiracje litewskie, które wspierał niemiecki okupant. Mieliśmy tu jednak wiele postaci i środowisk, które podjęły ten trud, by polska państwowość mogła tu się odrodzić. O tym właśnie jest ta wystawa – zaznacza wojewoda.
Wystawę „Wiele dróg – jeden cel. Ku Niepodległej” w Augustowie będzie można oglądać do piątku (10.09). W niedzielę (12.09) stanie ona w Grajewie.
| red: maj
autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki
zdjęcia: Wojciech Piotrowiecz / augustow.org
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok