Decyzję o ich wstrzymaniu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał na początku lipca. Jak się okazało, obiekt był samowolą budowlaną. Drewniany budynek miał być jedynie rozbudowany, ale został rozebrany bez zgody starostwa. Na postawienie nowego miasto nie otrzymało zgody. Nie uzgodniono tego również z konserwatorem zabytków.

fot. Marta Sołtys PRB

Mówi zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski.

– Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wszczął postępowanie wyjaśniające. Dotyczy one konieczności zmiany projektu. Zrobiliśmy analizę prawną i moglibyśmy dać szansę projektantowi na udowadnianiu swoich racji w sądzie. Być może wygrałby. Z naszych obliczeń wyszło jednak, że to potrwałoby nawet kilka lat. Nie chcemy tyle czekać. Otrzymaliśmy na tę inwestycję dofinansowanie i szkoda byłoby je stracić. 

Teraz miasto musi wykonać projekt zamienny Domu Seniora.

– Powiatowy inspektorat wydał decyzję, w której określił stosowne wymagania co do inwestora. Teraz projektant wykonuje nam w zasadzie zbieżny projekt dokumentacji, czyli plan budynku o zbliżonych gabarytach, oknach i takiej samej elewacji. Z tą różnicą, że będzie on nazywał się „Projekt ze zmianami istotnymi”. Będzie wymagał przeprowadzenia odpowiedniej procedury, która – mam nadzieję – będzie szybsza. 

Dom Seniora miał powstać do końca roku. W związku ze wstrzymaniem budowy, inwestycja potrwa dłużej. 

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki