Pierwsi mieszkańcy Lipska korzystają już z gazu ziemnego. Pod koniec ubiegłego roku uruchomiono tam stację regazyfikacji. W mieście zamontowano także kilkukilometrowy gazociąg, do którego w przyszłości zostaną podłączone wszystkie miejskie budynki.
Gazyfikację miejscowości podsumowano podczas poniedziałkowej (25.04) konferencji prasowej.
– Jest to już 15 stacja regazyfikacji w naszym województwie jaką udało się nam uruchomić w ciągu czterech lat. Kolejne już powstają. To jest nasz najnowszy obiekt, który kosztował około 4 mln zł. Przy okazji wybudowaliśmy prawie 5 km gazociągu, a jeszcze kilometr poprowadzimy. Oczywiście chcemy jeszcze bardziej rozbudowywać tę sieć, ale to uzależnione jest od ilości chętnych – mówił dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Mackiewicz.
– Gazyfikacja naszych miast, gmin, powiatów i województw jest bardzo ważnym procesem cywilizacyjnym, porównywalnym do powojennej elektryfikacji Polski. W bardzo wielu miejscach w naszym kraju nie ma dostępu do gazu. Dzięki tym przyśpieszonym w ostatnich latach inwestycjom jest on coraz bardziej rozpowszechniony. Województwo podlaskie było w bardzo małym stopniu zgazyfikowane. Kiedy rozpoczynano budowę sieci z tego paliwa korzystało tylko 25% jego mieszkańców. W ciągu czterech lat zwiększyło się to do 36% – mówił poseł na sejm Jarosław Zieliński.
– Mamy 9 różnych gminnych obiektów. Mam nadzieje, że jeszcze do zimy tego roku pięć z nich zostanie podłączonych do gazociągu. Będą to Zespół Szkół Samorządowych, Urząd Gminy, Remiza OSP, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz TOLA, czyli nasze dawne muzeum. W końcu przestaniemy „kopcić”. Pozostałe obiekty będziemy przyłączać w następnych latach – mówił burmistrz Lech Łępicki.
Z gazu ziemnego jeszcze w tym roku będą mogli korzystać również mieszkańcy Ciechanowca oraz gminy Rutki. Natomiast we wrześniu ubiegłego roku stację regazyfikacji uruchomiono w Augustowie.
| red: mag
autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok