W piątek, 14 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań literackich „Lektura Obowiązkowa”. Było to jednocześnie pierwsze spotkanie Lektury Obowiązkowej w roku 2022 roku i po raz pierwszy zorganizowane w nowej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.
Tym razem, na zaproszenie Augustowskich Placówek Kultury do Augustowa przyjechał wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją twórczość autor kryminałów, dziennikarz, Wojciech Chmielarz. Spotkanie prowadził Adam Granacki.
Imponująco wygląda lista gości, którzy przyjęli zaproszenia organizatorów i spotkali się z czytelnikami w ramach tego cyklu. Od roku 2017, przed Wojciechem Chmielarzem gośćmi byli m.in.: Mariusz Szczygieł, Michał Książek, Izabella Cywińska, Filip Springer, Wojciech Tochman, Sylwia Chutnik, Szymon Teżewski, Włodzimierz Nowak, Jakub Żulczyk, Joanna Bator, Magdalena Grzebałkowska, Łukasz Orbitowski, Aneta Prymaka-Oniszk, Łukasz Maciejewski i Sonia Bohosiewicz, Witold Vargas, Katarzyna Bonda, Tomasz Sekielski, Marcin Kącki, Olga Drenda, Jacek Hugo-Bader, Grażyna Plebanek, Jakub Małecki, Cezary Łazarewicz, Paweł Sołtys.
Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), ośmiokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) i cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015), „Zombie” (2017) i „Wilkołak” (2021), postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu” (2014) oraz thrillera psychologicznego „Żmijowisko” (2018), wyróżnionego tytułem bestsellera Lubimyczytać.pl, za który otrzymał także nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Powieść została zekranizowana dla Canal+. Po niej ukazały się kolejne thrillery – „Rana” (2019) i „Wyrwa” (2020) oraz powieści sensacyjne „Prosta sprawa” (2020) i „Dług honorowy” (2021).
Mieszka z rodziną w Warszawie.
Po spotkaniu można było porozmawiać z bohaterem wieczoru, kupić jego książki i uzyskać dedykację.
Na początku kolejnego roku działalności Lektury Obowiązkowej należy wspomnieć – chociażby dla podkreślenia, że jest to zauważane przez uczestników spotkań – o profesjonalnym przygotowaniu każdego spotkania. To, czego brakowało do tej pory, to odpowiednich warunków lokalowych. Spotkania cieszą się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Augustowa i w starej sali było po prostu ciasno oraz brakowało odpowiedniego zaplecza technicznego i sanitarnego. Jak to wygląda w tej chwili wiedzą ci którzy mieli już okazję uczestniczyć w wydarzeniu na tej sali. Kto jeszcze nie był, może przekonać się osobiście. Augustowskie Placówki Kultury organizują w tym miejscy kilka wydarzeń w miesiącu. Zachęcamy do śledzenia profilu facebokoowego APK, gdzie można na bieżąco śledzić kalendarium wydarzeń kulturalnych.
|Bart.
fot. Wojciech Piotrowicz / augustow.org
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok