DKF KINOCHŁON zaprasza na kolejne już spotkanie z podlaskim kinem krótkometrażowym – w piątek 18 sierpnia 2023 w podwórzu Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9) o godz. 20:00 obejrzymy produkcje z cyklu FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.

Tematem naszego wakacyjnego spotkania będą „Kobiety Wschodu”, więc w zestawie filmowym znajdą się filmy twórczyń rodem z Podlasia, a nasze zaproszenia na seans przyjęli:

Monika Piskurewicz (prelegentka pokazu) – koordynatorka akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – w kinie (i w życiu) olbrzymia zwolenniczka przewagi czucia nad „szkiełkiem i okiem”. Poszukiwanie okoliczności sprzyjających kolektywnemu przeżywaniu związało ją zawodowo z kinem Forum w Białymstoku. Prywatnie przeżywa wieloletnie zauroczenie tańcem współczesnym i kontakt improwizacją współtworząc grupę Towarzystwo Sztuki Surowej działającą w Studiu Działań Kreatywnych Danceoffnia. Gdyby miała wybrać wymarzone miejsce do życia, byłoby to jedno z fikcyjnych miasteczek Wesa Andersona.

Anna Pawluczuk (reżyserka filmu „Jak pływać żeby nie utonąć”) – rocznik 1991. Urodziła się i wychowała w Białymstoku. Jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku i reżyserii filmowej na PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej zdobywała doświadczenie jako dziennikarka. Jej krótkometrażowy dokument o gimnastyczkach artystycznych „Raz dwa zero” był pokazywany na wielu festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Camerimage, Krakowski Festiwal Filmowy, AFI Docs). Obecnie pracuje nad swoim debiutem fabularnym.

Piotr Żurawski (operator filmu „Jak pływać żeby nie utonąć”) – operator kamery, absolwent sztuki operatorska na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć wielu filmów krótkometrażowych, teledysków i reklam. Doświadczenie zdobywał asystując, np. Ryszardowi Lenczewskiemu , Wicie Dąbalowi czy Pawłowi Łozińskiemu.

W programie BLOK FILMOWY:

„Jak pływać żeby nie utonąć”

„Story”

„Strange World”

„Homebird”

„Zupa truskawkowa”

„Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji”

Wstęp na wydarzenie bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

APK – DKF KINOCHŁON