Polska historia XX wieku jest pełna bohaterstwa, dramatu i zbrodni. Jak przekazać młodemu pokoleniu prawdę o walce o niepodległość, o ofiarach totalitaryzmów, o ludziach, którzy ryzykowali życie dla wolności i sprawiedliwości? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kultury – literatury, filmu, muzyki, sztuki – jako narzędzia edukacji historycznej i patriotycznej. Przykładem trudnej historii narodu polskiego jest Obława Augustowska – największa masowa zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. W lipcu 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, NKWD i LWP przeprowadziły operację pacyfikacyjną w rejonie Suwałk i Augustowa, mającą na celu rozbicie i likwidację podziemia niepodległościowego.

Lipcowi 45. W Augustowie trwają obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej. Fot. augustow.org

Z okazji 78. rocznicy Obławy Augustowskiej, Instytut Pileckiego zorganizował w Augustowie 5 – dniowy festiwal LIPCOWI ‘45. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne i edukacyjne, które ma na celu upamiętnienie i popularyzację dziedzictwa rotmistrza Witolda Pileckiego oraz innych bohaterów walki o wolność i prawdę. W dniach 8-12 lipca 2023 r. augustowianie i turyści mają do wybory szereg wydarzeń upamiętniających tragiczne wydarzenia tamtego okresu. Dziś 3. dzień tego festiwali.

Największą atrakcją tegorocznego festiwalu był sobotni koncert LIPCOWE. Od godz. 20:30 na scenie rozstawionej w malowniczej scenerii rzeki Netta, utwory inspirowane losami rodzin ofiar Obławy Augustowskiej, autorstwa Aleksandry Góreckiej śpiewali: Ewelina Flinta, Reni Jusis, Marika, Tulia, Jagoda Kret. Reżyserem artystycznym tego wydarzenia był Robert Cichy. Pod tekstem zamieściliśmy naszą obszerną fotorelacje z koncertu oraz nagranie rozmów z artystami przygotowana przez dziennikarkę Polskiego Radia Białystok, Martę Sołtys.

Wcześniej na Rynku Zygmunta w Augustowie odbył się piknik edukacyjny, a na nim m.in.: warsztaty rzemiosła, gra planszowa “DOM TURKA”, plenerowa gra o regionie, mobilne muzeum ISKRY NIEPODLEGŁEJ.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy zespołów “Pogranicze” oraz “Bystry”, drugiego dnia festiwalu, w niedzielne popołudnie. Na naszym profilu facebookowym można obejrzeć fotorelację z tej części festiwalu TUTAJ >>>

Dziś (10 lipca) zaplanowana jest wyjątkowa gra terenowa przygotowana przez Młodzieżową Radę Instytutu Pileckiego w Augustowie Jutro (11 lipca) o godz. 18:00, spacer z przewodnikiem “Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”, a o godz. 21:00 w Podwórzu Augustowskich Placówek Kultury, przy Rynku Zygmunta 9. film dokumentalny “Nazajutrz” w reż. Wojciecha Saramonowicza i Grzegorza Czerniaka.

Piąty dzień festiwalu, to środa 12 lipca – Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. O godz. 16:00 na terenie Domu Turka odbędzie się oficjalne odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

Festiwal LIPCOWI, to przede wszystkim święto wolności i prawdy. Kultura może być więc ważnym środkiem komunikacji historycznej i budowania tożsamości narodowej. Poprzez różne formy artystyczne można dotrzeć do młodzieży. Można też pokazać wzorce postaw obywatelskich i moralnych, które są aktualne także we współczesności.

To było wyjątkowe wydarzenie – relacja Marty Sołtys

Koncert LIPCOWE

Piknik edukacyjny

|Bart.