Augustowski DKF Kinochłon zaprasza w niedzielę 20 sierpnia 2023 o godz. 19:00 do kina „Iskra” na spotkanie z Karoliną Gruszką. Aktorka przyjęła nasze zaproszenie na seans filmu „Złotokap”.

Karolina Gruszka – jedna z najbardziej obiecujących polskich aktorek młodego pokolenia. Karierę na ekranie zaczęła w wieku 9 lat śpiewając piosenki w programie „Dyskoteka pana Jacka”. W wieku 13 lat zadebiutowała w filmie Krzysztofa Zanussiego „Chopin w zamku”. W 2003 roku ukończyła warszawską Akademię Teatralną. Słynie ze swojego profesjonalizmu i poważnego podejścia do aktorstwa. Zagrała w kilkunastu polskich serialach i filmach fabularnych reżyserowanych m.in. przez Kazimierza Kutza, Macieja Dejczera, Filipa Bajona czy Jana Jakuba Kolskiego. Przełomem w jej karierze była rola w filmie Izabelli Cywińskiej „Kochankowie z Marony”, za którą otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na XXX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2007. Karolina Gruszka jest jedną z niewielu młodych polskich aktorek grających w filmach zagranicznych. Pojawiła się m.in. u Davida Lyncha w „Inland Empire”. Szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim z roli Gieni w serialu Izabelli Cywińskiej „Boża podszewka” oraz roli Magdy w komedii Roberta Wichrowskiego „Francuski numer”. Ostatnio, można było ją oglądać w filmie „Wyrwa” Bartosza Konopki, gdzie zagrała z Tomaszem Kotem.

Z aktorką porozmawia Łukasz Maciejewski, filmoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, doskonale znany stałej widowni KINOCHŁONA.

Pretekstem do spotkania będzie pokaz islandzkiego komedio-dramatu pt. „Złotokap”. W jednej z głównych ról zobaczymy Karolinę Gruszkę wcielająca się w postać Danieli, osoby, która wiele zmieni w życiu Indiany i jej syna. A Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia – nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy. Mówią one, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami. W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie. Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa. Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli…

Co z tego wyniknie? Przekonamy się już niedzielę!

Serdecznie zapraszamy.

DKF KINOCHŁON

– – –

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pokaz: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku)Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu.