Polska branża gier wideo przeżywa rozkwit. Platformy PC i mobilne, które do niedawna dominowały na rynku, obecnie stopniowo ustępują miejsca konsolom nowej generacji. Ta zmiana lidera na rynku rozrywki wideo niesie ze sobą zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania.

Grafika ilustracyjna

Dane analityków wskazują na szybką zmianę układu sił w polskim gamingu. Gry konsolowe rozwijają się i przygotowują się do wyprzedzenia komputerów PC i urządzeń mobilnych w nadchodzących latach. Jakie czynniki przyczyniają się do tej zmiany? I czy konsole mogą w końcu przejąć polski rynek gier? Przejdźmy do szczegółów.

Obecne trendy

Polski rynek gier wideo jest umownie podzielony na trzy segmenty: PC, platformy mobilne i konsole do gier. Według analityków, w 2022 roku podział ten będzie wyglądał następująco: PC – 36%, mobile – 37%, konsole – 27%. Proporcje te mają się jednak zmienić w nadchodzących latach.

Analitycy PMR przewidują, że do 2028 roku konsole zajmą 35% rynku, wyprzedzając komputery PC (32%) i urządzenia mobilne (33%). Wzrost ten jest napędzany przez kilka czynników:

  • pojawienie się nowych generacji konsol do gier, które oferują coraz bardziej realistyczną grafikę i szeroki wybór ekskluzywnych gier;
  • rozwój modeli subskrypcji, które zapewniają dostęp do biblioteki gier za miesięczną opłatą;
  • dostępność bonusów free-to-play na bonus-bez-depozytu.pl i innych platformach. Dzięki bonusom użytkownicy mogą wypróbować gry za darmo, zanim kupią je za pieniądze;
  • możliwość odsprzedaży fizycznych kopii gier na rynku wtórnym.

Różnica w początkowych nakładach na PC i konsolę do gier staje się coraz bardziej zauważalna. Wielu graczy woli zakupić konsolę niż stale modernizować swój komputer.

Problemy z modelem subskrypcji

Jednym z trendów na rynku gier jest przejście na modele subskrypcyjne. Jednak w Polsce format ten nie zyskał jeszcze powszechnej popularności. Główne skargi graczy to:

  • subskrypcje zazwyczaj nie obejmują premierowych wydań;
  • brak możliwości odsprzedaży fizycznych kopii gier.

Analitycy uważają, że model subskrypcyjny z czasem nabierze rozpędu. Sprzyjać temu będzie rozwój odpowiednich platform do gier oraz ogólny trend w kierunku usług subskrypcyjnych w branży.

Perspektywy rynku

Polski rynek gier wideo wykazuje wysoką dynamikę rozwoju. Pomimo pewnych problemów z dystrybucją modeli abonamentowych, perspektywy są generalnie bardzo optymistyczne.

Szczególnie imponująco wyglądają perspektywy dla konsol do gier. Nowe generacje konsol, rozbudowa bibliotek gier na wyłączność oraz rozwój usług abonamentowych pozwalają konsolom wypierać komputery PC i platformy mobilne. W nadchodzących latach gry konsolowe prawdopodobnie staną się siłą napędową polskiego rynku gier wideo.

– materiał partnera-

*Artykuł sponsorowany

|Bart.