W piątkowy wieczór, 23 lutego 2024 r. w Sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Augustowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i stypendiów Burmistrza Miasta Augustowa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w 2024 r.

fot. www.augustow.org

To coroczne wydarzenie, to wyraz uznania dla tych osób i podmiotów, którzy swoją codzienna pracą w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju i promocji kultury w Augustowie. Jest to wyróżnienie i uhonorowanie osób i podmiotów przyczyniających się do rozwoju i promocji kultury w Augustowie. Burmistrz Augustowa wyróżnia takie osoby od roku 2017.

Stypendia artystyczne przyznawane są w dwóch kategoriach, osobom w wieku do 26 lat włącznie i powyżej 26 lat. W pierwszej kategorii tegorocznymi stypendystami zostali: Melania Arthemis Nikolopoulou, Krzysztof Chmielewski, Szymon Kamiński i Mikołaj Michniewicz. W drugiej, powyżej 26 lat: Józefa Drozdowska i Marek Wasilewski.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia o wysokim znaczeniu artystycznym w roku poprzedzającym przyznanie nagrody otrzymali: Augustowski Teatr Piosenki i Gabriela Malinowska. Nagroda za całokształt działalności kulturalnej trafiła do Barbary Gałczyńskiej Pudlik.

Pod tekstem nasza obszerna videorelacja z wczorajszego wydarzenia, w której prowadząca spotkanie dyr. APK Anna Jastrzębska przybliża sylwetki i osiągnięcia artystyczne laureatów. W części początkowej nagrania wystąpienie fundatora stypendiów i nagród, Burmistrza Miasta Augustowa.

STYPENDIA DO 26 LAT

Melania Arthemis Nikolopoulou

Mela swoją przygodę z grą na skrzypcach zaczęła w wieku 6 lat. Sukcesywnie zdobywała nagrody na szczeblu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. W 2023 w Wiedniu zajęła I miejsce w konkursie III International Gloria Artis Music Competition in Vienna, I miejsce w Ogólnopolskim Muzycznym Konkursie – Festiwal Młodego Wirtuoza w Bydgoszczy, I miejsce w Konkursie Piosenki Żeglarskiej i Turystycznej „Żeglarski Trakt” w Wasilkowie, II miejsce na IV Ogólnopolskiej Konfrontacji Skrzypcowej w Gdyni, była również laureatką wielu konkursów na terenie kraju oraz czynnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Miasto Augustów

Krzysztof Chmielewski

Drugi wicenistrz Polski Dzieci Starszych w kat. 10-11 lat, zajął I miejsce w tańcach latynoamerykańskich i III miejsce w Standardowych w Grand Prix Polski Polskiego Związku Sportu Tanecznego. W Łodzi podczas Open Festiwal w 2023 r. zajął III miejsce w tańcach latynoamerykańskich oraz IV w standardowych

Szymon Kamiński

Uczeń V klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w Augustowie w klasie akordeonu. W 2021 zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Czech Accordion Competition” oraz II miejsce na międzynarodowym konkursie instrumentalnym „Tinstrumentinis konkursas” na Litwie. Szymon osiąga wysokie wyniki w nauce oraz cechuje się nienagannym zachowaniem. Stypendium przeznaczy na doskonalenie swoich umiejętności.

Mikołaj Michniewicz

Pianista oraz tancerz. W 2023 zajął II miejsce w VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie, I miejsce w IX w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym online, III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Wiosenne Impresje w Krakowie, II miejsce w VII Warmińskim Konkursie Chopinowskim w Lidzbarku Warmiński oraz III miejsce w XIV Ogólopolskim Konkursie Pianistycznym Mistrz Klawiatury w Warszawie. Z sukcesami wziął udział w wielu zawodach Sportowego Tańca Towarzyskiego zajmując niejednokrotnie miejsca na podium, co przyczyniło się do awansu do wyższej klasy tanecznej – „C” w tańcu standardowym oraz latynoamerykańskim

POWYŻEJ 26 LAT

Józefa Drozdowska

Wybitna poetka. Stworzyła wiele poezji sławiącej Ziemię Augustowską, Suwalszczyznę oraz Województwo Podlaskie. Stworzyła 4 książki poetyckie dla najmłodszych. Autorka koncepcji wydawniczej 17 tomików wierszy będącym pokłosiem spotkań „Niedzielne Pogwarki Poetyckie przy Herbatce” w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od 1991 członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego. Zeszłoroczna stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony zabytków. Temat tegorocznego stypendium: „Za Kocurkiem kotki i dzieci sznurkiem”.

Marek Wasilewski

Pan Marek wraz z małżonką to mistrzowie Klasy S, jest to najwyższa, międzynarodowa, a zarazem wymarzona klasa taneczna. Nieliczni dochodzą tak daleko. Jej zdobycie wymaga wielu wyrzeczeń, determinacji, samozaparcia oraz niezliczonej liczby godzin spędzonych na sali. Żeby zostać tancerzem tej klasy, trzeba stanąć 10 razy na podium lub zająć wysokie miejsce na Mistrzostwach Polski. Para od wielu lat angażuje się w działania kulturalne i stricte taneczne na terenie Augustowa. W roku 2022 para stawała na podium i zdobywała wyróżnienia na prestiżowych turniejach w kraju, ale także w Rumunii, Czechach, Austrii, Litwie.

NAGRODY

Augustowski Teatr Piosenki, który działa przy Augustowskich Placówkach Kultury. W dorobku ATP znajdziemy takie realizacje jak m.in. „Droga do wolności”, „Okruchy pamięci”, „W mroku jest tyle światła”, „Hymn mroku i dekadencji”, „Jeżeli miłość jest …” oraz najnowsze „Bajka o rybaku i złotej rybce”.

Gabriela Malinowska

AbsolwentkaPaństwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Augustowie oraz członkini Zespołu Tańca Ludowego Bystry. I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Wiosenne spotkania muzyczne”, III miejsce w Międzynarodowym Wirtualnym Konkursie Pianistycznym i Kameralnym w Kutnie oraz II miejsce kat. D. w II Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym w ramach Festiwalu Młodego Wirtuoza. Wspólnie z Zespołem Tańca Ludowego „Bystry”, Gabriela reprezentuje Augustów podczas licznych występów pianistycznych i tanecznych – Dni Augustowa, Augustynki, festiwale kultury ludowej czy wyjazdy Erazmus.

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT

Barbar Gałczyńska-Pudlik

Artystka, przewodnik PTTK, propagatorka piękna Ziemi Augustowskiej. Na przestrzeni 35 lat swojej działalności artystycznej jej nadrzędnym celem i pasją było opiewanie piękna Ziemi Augustowskiej.  W dorobku ponad 50 wystaw, w tym 16 zagranicznych. Od zawsze inspirowała ją przyroda, ale nie boi się sięgać po inne tematy, chociażby muzykę oraz architekturę. Od 2019 członkini elitarnego grona Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Człowiek wielkiego serca. Pani Barbara bierze czynny udział w akcjach charytatywnych m.in. na rzecz WOŚPu, Sonieczkowa, Przystani czy pomocy Ukrainie. Od lat zaangażowana w rozwój i upowszechnianie kultury w Augustowie.

zdjęcia: Augustow.org Portal informacyjny

|Bart.