W czwartek 1-go Sierpnia 2019 roku w Muzeum Polskim w Ameryce pod adresem 984N. Milwaukee Ave. w Chicago odbyła się uroczystość upamiętniająca 75-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na którą przybyli weterani powstania którzy zamieszkali w Wietrznym Mieście: pani Krystyna Zielonka, pani Stefania Jarosz, pani Wiesława Wyrwa i pan Janusz Kuś. Pani Małgorzata Kot która jest dyrektorem Muzeum powiedziała, że to właśnie Oni byli bohaterami filmu dokumentalnego który był przygotowany na 70-lecie wybuchu Powstania pięć lat temu.
Uroczystości upamiętniające zaczęły się o godzinie 17:00 minutą ciszy aby oddać hołd poległym Powstańcom. Kapelan MPA ks. Andrzej Totzke SChr odprawił modlitwę za poległych i uczestników Powstania. Obecni byli również Wiceprezes ZPRKA Micheline Jaminski, Konsul Pani Małgorzata Bąk – Guzik, Kasia Chałko, wnuczka Zbigniewa Chałki uczestnika i jednego z poetów Powstania.
Była prezentacja fragmentów filmu dokumentalnego z wywiadami z uczestnikami Powstania (autorstwa Pawła Grajentera i Jana Lorysia)
Następnie odbyły się przemówienia zaproszonych gości jak również organizatorów pana Jana Loryś (który sprawował stanowisko dyrektora zarządzającego MPA w latach 1996-2014. Obecnie pełni funkcję historyka muzeum i kontynuuje prace nad kolekcją placówki. Współpracuje nie tylko z etnicznymi instytucjami kulturalnymi w Ameryce, ale też w Polsce) oraz pana Marka Rowickiego (który założył drugą w Chicago grupę rekonstrukcyjną 10-go Pułku Dragonów) co też wzbudziło wielkie zainteresowanie zwiedzających wystawką ze swojej kolekcji przedstawiająca oryginalne eksponaty umieszczone w gablotkach aby każdy mógł obejrzeć i przeczytać informacje opisujące każdy rekwizyt z czasów Powstania. Duże zainteresowanie wzbudzała rusznica przeciwpancerna ze zrzutów PIAT, jak również oryginalne strony gazet informujące o zdobyciu PASTy przez powstańców, oryginalne rysunki wykonane w obozie jenieckim przez powstańca o pseudonimie „Malarz” ,zbiór hełmów powstańczych jak również kosz z granatem trzonowym otoczony butelkami z koktajlem Mołotowa. Wielu gości zatrzymywało się na długi czas przy dużych tablicach informacyjnych z dużą ilością zdjęć dokumentujących walki powstańcze.
Uczestnikami wydarzenia było dużo młodzieży polonijnej z polskich szkół. Jedną z nich była uczennica Gabriela Jarmuł z pierwszej klasy licealnej z polskiej szkoły im. Juliusza Słowackiego wraz ze swoją wychowawczynią pani Dorotą Rowicki, które wystąpiły jako „Dziewczyny z Powstania”
Na zakończenie odbył się występ zespołu Vechi Acum, który wykonał kilka piosenek z czasów Powstania
Kolejną atrakcją która zapewnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z 10-go Pułku Dragonów pan Jarosław Bazega i pan Ryszard Ciesielewicz którzy przebyli tą oryginalną wojskową ciężarówką kilkadziesiąt kilometrów a był to z roku 1943 Dodge weapon carier 51. ogólnie używany do transportu amunicji i broni.
– Wojciech Świć –
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok