Konkurs ekologiczno-literacki „Bajki z mchu i paproci” już od kilku lat integruje dzieci i sprawdza ich wiedzę o florze i faunie Puszczy Augustowskiej. Tegoroczna edycja odbyła się 12 marca w Oddziale dla Dzieci MBP. Organizatorem zawodów jest Koło Przewodników Turystycznych PTTK oraz Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat nad imprezą objęło Nadleśnictwo Augustów.

Do rywalizacji zgłosiło się dziesięć drużyn ze wszystkich augustowskich szkół podstawowych. Młodzi miłośnicy przyrody dzielnie zmierzyli się z konkursowymi zadaniami. Musieli wykazać się swoją wiedzą o zwierzętach zamieszkujących Puszczę Augustowską, rozwiązać krzyżówkę tematyczną, poradzić sobie z rozsypanką wyrazową i złamać zaszyfrowane hasło oraz popisać się talentem wokalnym i plastycznym. Wystawę prac pokonkursowych można obejrzeć w bibliotece, zachęcamy. W czasie oczekiwania na werdykt na dzieci czekał słodki poczęstunek. Wybrzmiały także wspólnie wyśpiewane piosenki o tematyce biwakowo-leśnej.

Imprezę, tradycyjnie, poprowadziła pani Krystyna Korzeniewska, prezes KołaPrzewodników Turystycznych PTTK w Augustowie. Dzielnie pomagali jej Żwirek i Muchomorek. Przybyła także Leśna Wróżka, w tej roli Krystyna Bakuniewicz. Swoją obecnością konkurs uświetniły również przedstawicielki Nadleśnictwa Augustów, Wioleta Kuczkiewicz i Paulina Giedrojć, które opowiadały o żubrach i wilkach zamieszkujących Puszczę Augustowską, o puszczańskich rezerwatach przyrody i wspólnie z dziećmi rozmawiały o tym, co różni drzewa liściaste i iglaste.

Kluczem do sukcesu było zgranie i dobra współpraca całej trzyosobowej drużyny. Po emocjonującej rywalizacji jury przyznało dwa pierwsze miejsca: drużynie Leśnych wiewiórek ze SP nr 2 (w składzie: Zuzanna Obek, Dominika Staniszewska i Maciej Krukowski) oraz drużynie Wilczków ze SP nr 4 (w składzie: Weronika Dębska, Magda Malinowska i Igor Muraczewski).

Na drugim stopniu podium stanęły także dwa zespoły: Sowy Mądre Głowy ze SP nr 3 (w składzie: Julia Bajkowska, Zofia Czerwińska i Jakub Rajkowski) oraz Sasanki ze Społecznej SP STO (w składzie: Matylda Khan, Antonina Olszewska i Jan Wiśniewski).

Trzecie miejsce zajęły Niedźwiedzie ze SP nr 4 w składzie: Zuzanna Karczewska, Marcin Przyczyna i Robert Stefanowski.

Za swoją równie dużą wiedzę o przyrodzie pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi – pięknymi albumami o tematyce przyrodniczej, ufundowanymi przez sponsora, Nadleśnictwo Augustów.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wiedzy i zaangażowania. Słowa uznania kierujemy również w stronę rodziców i nauczycieli, którzy przygotowali dzieci do konkursu.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

MBP/APK