Podczas jednej z lutowych konwencji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało projekt tzw. „trzynastej emerytury”, która ma stanowić dodatkową pomoc dla emerytów i rencistów. Na początku kwietnia Sejm uchwalił ustawę o emeryturze plus, a pierwsze jej wypłaty mają nastąpić od 1 maja br. Ile będzie wynosić i komu przysługiwać?
Emerytura Plus, czyli jednorazowe świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów, ma zostać wypłacona w kwocie 1100 zł brutto (około 888 zł netto). Będą one przysługiwać osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, czyli będą nim objęte emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych. Dodatkowo trzynastą emeryturę otrzymają również osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające, czyli tzw. emeryturę matczyną.
– Uprawnionych do otrzymania Emerytury Plus będzie ponad 9 mln Polaków. Jak poinformowała media Minister rodziny, pracy i polityki społecznej będzie to koszt około 10,8 mld złotych. Świadczenia mają zostać sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych oraz Funduszu Pracy, a także w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych – mówi mec. Marcin Milczarek z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.
Z początkiem maja ma nastąpić wypłata „trzynastki”, co zbiega się również z regularną wypłatą emerytur i rent. Wiele osób otrzymuje emeryturę zarówno z ZUS oraz z KRUS, więc czy otrzymają podwójną wypłatę świadczenia?
– W sytuacji kiedy prawa do świadczeń zbiegają się i są wypłacane przez dwa organy, decyzję wyda oraz wypłaci pieniądze ZUS. Uprawnionej osobie będzie przysługiwać jedno jednorazowe świadczenie pieniężne – dodaje mecenas.
Co ważne, Emerytura Plus nie będzie wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dodatkowo nie trzeba będzie składać specjalnego wniosku, ponieważ będzie ona wypłacana z urzędu, w takiej samej formie w jakiej jest pobierana regularna emerytura.
ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok