W lipcu 1945 r. Armia Czerwona, oddziały NKWD wraz z Ludowym Wojskiem Polskim oraz funkcjonariuszami i współpracownikami Urzędu Bezpieczeństwa (UB) przeprowadziły na terenie Puszczy Augustowskiej szeroką akcję pacyfikacyjną wymierzoną w Polskie Podziemie Niepodległościowe, określanej mianem Obławy Augustowskiej. W piątek (10.07) w Gibach rozpoczynają się uroczystości 75. rocznicy tego wydarzenia. W tym roku będą trwały 5 dni.
Obchody tego tragicznego wydarzenia rozpocznie piątkowe spotkanie edukacyjne „W hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej”, które odbędzie się w Urzędzie Gminy Giby o godz. 18. Z kolei w sobotę (11.07) będziemy mogli upamiętnić pomordowanych biorąc udział w rajdzie rowerowym szlakiem ofiar obławy augustowskiej, który wyruszy o godz. 10 z placu Szkoły Podstawowej w Gibach.
W niedzielę (12.07) o godz. 12 zaplanowana jest modlitwa i zapalenie zniczy na Wzgórzu Krzyży. W tym samym miejscu 18 lipca o godz. 19 w ramach spotkania autorskiego z Teresą Kaczorowską odbędzie się wieczornica poświęcona książce upamiętniającej tamte tragiczne wydarzenie „Było ich 27″. Natomiast dzień później będą miały miejsce obchody główne, które rozpoczną się uroczystą mszą świętą o godz. 11.
Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. Celem akcji była fizyczna eliminacja oddziałów Podziemia Niepodległościowego. Ofiarami Sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Cezary Rutkowski
wrotapodlasia.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok