W tym, który istnieje jest 120 miejsc – przynajmniej o kilkadziesiąt za mało w stosunku do potrzeb. Wynika to z corocznych rekrutacji.

zdjęcie ilustracyjne www.augustow.org

O możliwość utworzenia drugiej takiej placówki na poniedziałkowym (30.11) posiedzeniu komisji społeczno-oświatowej pytał radny Tomasz Miklas.

– Wiem, że żłobek nie ma możliwość zapewnienia opieki wszystkim chętnym. Mówiłem o tym na ostatniej komisji społeczno-oświatowej. Chciałem zapytać, czy może pan burmistrz albo ktoś z radnych podjął jakąś refleksję w tej kwestii? Podejrzewam, że nie ma potrzeby tworzenia drugiej tak dużej placówki – na 120 miejsc. Brakowało około 60 miejsc, więc to jest około 600 tysięcy rocznie. 200 tysięcy już zaoszczędziliśmy na łączeniu szkół z przedszkolami.

Jednak zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz mówi, że miasta na razie nie stać na utworzenie drugiego żłobka.

– Właściwie liczbę miejsc zawsze będzie można określić jako niewystarczającą. Miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w żłobku miejskim wynosi około 1000 złotych. Rozmawiajmy o pomysłach oraz o tym, jak i gdzie znaleźć środki, żeby tę działalność miejską wesprzeć, bo pieniądze nie spadną nam na to z nieba. Coś za coś. Zrezygnujmy z czegoś i wówczas będziemy dyskutować o tym.

Z kolei radna Magdalena Śleszyńska zauważyła, że miasto nie ma obowiązku prowadzenia żłobka. Zamiast takiej placówki może więc wspomóc rodziców przy zatrudnieniu niań bądź opiekunów dziennych.

| red: mik

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki