W środę (22.04) przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Polsce to święto do tej pory było związane z masowym sprzątaniem lasów oraz terenów zielonych. W czasie globalnej pandemii koronawirusa okazało się to niemożliwe. Stało się to okazją do zorganizowania warsztatów edukacyjnych online dla młodzieży oraz lokalnych inicjatyw o znaczeniu symbolicznym.
Co roku setki milionów ludzi na świecie obchodzi Międzynarodowy Dzień Ziemi w trosce o ochronę naszej planety. Dzisiaj w tym trudnym czasie epidemii na terenie Polski nie odbędą się wydarzenia, w które gromadziły młodzież wraz z nauczycielami i rodzicami w celu sprzątania środowiska z odpadów, które bezmyślnie zostawiamy w lasach i na obszarach zieleni. Natomiast nie stanowi to przeszkody do zorganizowania innego rodzaju inicjatyw poświęconych dzisiejszemu świętu.
Warsztaty online w Ministerstwie Klimatu
Dzisiaj o godz. 11:40 rozpoczną się warsztaty online. Ministerstwo Edukacji Narodowej razem z Ministerstwem Klimatu zapraszają na wirtualne spotkanie „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”. Szkolenie skierowane jest do uczniów klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.
Będziemy mogli wziąć w nich udział logując się za pośrednictwem strony internetowej: Dzień Ziemi w MK Kurs zostanie poprowadzony przez znanych ekspertów w zakresie nauk przyrodniczych, m.in. przez dr. Tomasza Rożka, dr Mariusza Gogóla oraz Szymona Chałupkę, twórcę kanału „Filmujemy!”. W trakcie warsztatów możemy na bieżąco zadawać pytania prowadzącym na wideoczacie.
„Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Serdeczny pomnik na Białostocczyźnie
We środę (22.04) w samo południe na pl. Brodowicza w Choroszczy k. Białegostoku powstanie pomnik-serce. Jest wystarczająco duże, żeby pomieścić gesty hojności i serdeczności dla Ziemi i potrzebujących ludzi.
Jak wyjaśnił Robert Wardziński, burmistrz miasta Choroszcz, Międzynarodowy Dzień Ziemi to doskonała okazja, by okazać serce, i to w podwójny sposób naszej ziemi i środowisku przyrodniczemu, oraz uczynić gest na rzecz osób potrzebujących. Jak dodał, nowa instalacja pozwoli gromadzić plastikowe nakrętki, by z jednej strony nie stanowiły niechcianych odpadów i nie były zagrożeniem dla środowiska naturalnego, a jednocześnie, by przekształciły się w drogocenny surowiec, którego gromadzenie pomoże niepełnosprawnym, ciężko chorym dzieciom.
****
Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22. kwietnia. Po raz pierwszy odbył się w 1970 roku. 20 milionów Amerykanów wyszło wówczas na ulice, protestując przeciwko degradacji środowiska. Wyjątkowe święto do dziś ma uświadamiać ludzi na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
Źródło: Ministerstwo Klimatu, Urząd gminy Choroszcz
Cezary Rutkowski / wrotapodlasia.pl
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok