Partia Wolność-Podlasie i organizacja młodzieżowa Młodzi dla Wolności – Augustów zorganizowali w niedzielę, 25.10.2020 przed budynkiem SP ZOZ w Augustowie protest przeciwko decyzji wojewody podlaskiego – Bohdana Paszkowskiego, dotyczącej zamiany powiatowego szpitala w Augustowie na placówkę jednoimienną nastawioną wyłącznie na przyjmowanie osób chorych na SARS-CoV2.
O wyznaczonej godzinie na miejsce spotkania przed budynkiem szpitala przybyło ok. 30. osób.
– Decyzja jest skandaliczna, m.in. ze względu na to, że augustowski szpital to jedyna tego typu placówka w mieście i okolicy. Na terenie powiatu augustowskiego działają jedynie 3 karetki pogotowia. Sytuacja, w której chorzy z konieczności będą musieli dojeżdżać do szpitala w Ełku lub Suwałkach, doprowadzi do ogromnego braku dostępności
– uzasadnili organizatorzy powód protestu zapraszając mieszkańców do uczestnictwa w wydarzeniu.
W imieniu Poseł na Sejm RP Roberta Winnickiego, do dziennikarzy i mieszkańców zgromadzonych przed szpitalem wypowiadał się jeden z liderów Konfederacji na Podlasiu, Adrian Stankiewicz. W swoim wystąpieniu przytaczał m.in. treści dwóch pism, tj. Interpelacji posła Roberta Winnickiego złożonej w tej sprawie do Ministra Zdrowia oraz pisma skierowanego do wojewody podlaskiego – Bohdana Paszkowskiego. Oba pisma publikujemy w całości niżej.
Interpelacja w sprawie: decyzji Wojewody Podlaskiego o przekształceniu Szpitala im. E. Biernackiego w Augustowie w placówkę jednoimienną
Do: Ministra Zdrowia
Szanowny Panie Ministrze,
Decyzją Wojewody Podlaskiego ma dojść do przekształcenia Szpitala im. E. Biernackiego w Augustowie w placówkę jednoimienną, dedykowaną do walki z epidemią choroby Covid- 19 wywołanej wirusem SARS-CoV2. Decyzja ta jest niezasadna. Przemawia za tym szereg argumentów:
– personel medyczny sygnalizuje zupełny brak przygotowania placówki do pełnienia tej funkcji;
– szpital w Augustowie jest jedyną tego typu placówką w mieście i okolicy; – w południowej części województwa podlaskiego odnotowano najwięcej przypadków koronawirusa; według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na dzień 19.10.2020r.: północ: powiat augustowski: 161 przypadków/100 wyzdrowiałych, powiat suwalski 290/108, powiat sejneński 55/34; południe: powiat bielski 325/175, powiat białostocki 2165/659, powiat łomżyński 399/179, powiat zambrowski 225/50, powiat hajnowski 169/40, powiat wysokomazowiecki 240/95, powiat sokolski 143/36;
– w województwie podlaskim jest stosunkowo niewiele aktywnych przypadków zarażenia, wobec czego można się zastanowić czy zasadnym jest tworzenie szpitala jedno imiennego przeznaczonego do walki z Covid-19; – pacjenci z innymi schorzeniami niż Covid-19, niewymagający stałej opieki medycznej będą prawdopodobnie odsyłani do domów, przy czym w razie nagłego pogorszenia ich stanu będą transportowani do innych szpitali w regionie, czyli dwóch najbliższych: w Suwałkach i w Grajewie, co może poważnie zagrozić ich zdrowiu i życiu;
– przemiana szpitala augustowskiego w placówkę jednoimienną może skutkować zawieszeniem lub częściowym wstrzymaniem pracy oddziału kardiologii, który jest jednym z najlepszych w regionie, wynikiem czego wielu pacjentów może zostać pozbawionych stałej i niezbędnej opieki medycznej, toteż ich stan może ulec znacznemu pogorszeniu; – na terenie powiatu augustowskiego działają jedynie 3 karetki pogotowia, a konieczność dojazdu chorych do szpitala w Ełku lub Suwałkach może powodować brak ich dostępności; – może to pociągać za sobą tragiczne konsekwencje wobec pacjentów pozbawionych należytej opieki dotychczas stacjonujących na różnych oddziałach specjalistycznych Szpitala w Augustowie.
Z uwagi na powyższe wnoszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy istnieje zagrożenie, że przedmiotowa decyzja poskutkuje utratą opieki medycznej przez pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu w Augustowie?
2. Czy decyzja ta uzasadniona jest w okresie, w którym epidemia nie rozwinęła się jeszcze na szerszą skalę w północnej części województwa podlaskiego?
3. Czy Ministerstwo Zdrowia w pełni akceptuje decyzję o przekształceniu Szpitala im. E. Biernackiego w Augustowie w placówkę jednoimienną, a jeśli tak, to jakie argumenty za tym przemawiają?
4. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje należyte doposażenie Szpitala w Augustowie i zwiększenie ilości obsługujących go karetek?
Z poważaniem, Robert Winnicki
Poseł na Sejm RP
Białystok, 22 października 2020 r.
Sz. P. Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski
Szanowny Panie Wojewodo!
Wnoszę o pilne, ponowne rozpatrzenie decyzji odnośnie przekształcenia Szpitala im. E. Biernackiego w Augustowie w placówkę jednoimienną dedykowaną do walki z epidemią choroby Covid-19 wywołanej wirusem SARS-CoV2. Taka zmiana nie powinna mieć miejsca.
Przemawia za tym szereg argumentów:
– personel medyczny sygnalizuje zupełny brak przygotowania placówki do pełnienia tej funkcji;
– szpital w Augustowie jest jedyną tego typu placówką w mieście i okolicy; – w południowej części województwa podlaskiego odnotowano najwięcej przypadków koronawirusa; według danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego na dzień 19.10.2020r.: północ: powiat augustowski: 161 przypadków/100 wyzdrowiałych, powiat suwalski 290/108, powiat sejneński 55/34; południe: powiat bielski 325/175, powiat białostocki 2165/659, powiat łomżyński 399/179, powiat zambrowski 225/50, powiat hajnowski 169/40, powiat wysokomazowiecki 240/95, powiat sokolski 143/36;
– w województwie podlaskim jest stosunkowo niewiele aktywnych przypadków zarażenia, wobec czego można się zastanowić czy zasadnym jest tworzenie szpitala jedno imiennego przeznaczonego do walki z Covid-19; – pacjenci z innymi schorzeniami* niż Covid-19, niewymagający stałej opieki medycznej będą prawdopodobnie odsyłani do domów, przy czym w razie nagłego pogorszenia ich stanu będą transportowani do innych szpitali w regionie, czyli dwóch najbliższych: w Suwałkach i w Grajewie, co może poważnie zagrozić ich zdrowiu i życiu;
– przemiana szpitala augustowskiego w placówkę jedno imienną może skutkować zawieszeniem lub częściowym wstrzymaniem pracy oddziału kardiologii, który jest jednym z najlepszych w regionie, wynikiem czego wielu pacjentów może zostać pozbawionych stałej i niezbędnej opieki medycznej, toteż ich stan może ulec znacznemu pogorszeniu; – na terenie powiatu augustowskiego działają jedynie 3 karetki pogotowia, a konieczność dojazdu chorych do szpitala w Ełku lub Suwałkach może powodować brak ich dostępności; – może to pociągać za sobą tragiczne konsekwencje wobec pacjentów pozbawionych należytej opieki dotychczas stacjonujących na różnych oddziałach specjalistycznych Szpitala w Augustowie.
Z uwagi na powyższe wnoszę o pilną zmianę decyzji zanim poskutkuje ona utratą opieki medycznej przez pacjentów hospitalizowanych w augustowskim szpitalu, dopóki epidemia nie rozwinie się na szerszą skalę w północnej części województwa podlaskiego.
Z poważaniem, Robert Winnicki
Poseł na Sejm RP
Głos zabrał również radny powiatowy Maciej Kaszuba >>>
Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej Marian Dyczewski, zabrał głos, kiedy prowadzący protest poprosił o wypowiedzi mieszkańców w tej sprawie >>>
|Bart.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok