19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez Żydowską Organizację Bojową i Żydowski Związek Wojskowy.
Żydzi walczyli do 16 maja 1943, kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i – na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego – wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Według raportu gen. Jurgena Stroopa w czasie operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów.
W Warszawie, w związku z rocznicą powstania w getcie warszawskim o godz. 12.00 zawyją syreny. Na ulicach polskich miast możemy spotkać wolontariuszy rozdających żółte papierowe żonkile?
Żółte żonkile stały się symbolem rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dlaczego żółte żonkile? Marek Edelman, kardiolog i jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, co roku dostawał właśnie takie papierowe kwiaty przesyłką pocztową od adresata, którego tożsamości nie udało się ustalić. Z tymi kwiatami szedł pod Pomnik Bohaterów Getta.
|Bart.
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok