Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywana Świętem Trzech Króli, to, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijańskie. Tego dnia zwyczajowo organizowane są orszaki, które w tym roku, ze względu na pandemię, będą miały zmienioną formułę.

Święto ma uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Odwołuje się do Ewangelii wg. św. Mateusza, w której opisana jest historia mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, by oddać cześć nowonarodzonemu Jezusowi. Ewangelia nie podaje ich liczby ani imion: Kacper, Melchior i Baltazar, które nadano dopiero w IX wieku. W różnych przekładach Bilblii określani są jako astrolodzy, mędrcami. Legenda głosi, że byli to królowie, którzy po powrocie do swoich krajów zrzekli się tronów, aby głosić wiarę w Chrystusa.

Mędrcy złożyli symboliczne dary. Złoto, które oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło mówiące o Chrystusie Kapłanie, zaś mirra to balsam, którym namaszczano zmarłych i wskazuje na ludzką naturę Jezusa i w konsekwencji zapowiada Jego śmierć.

Tego dnia katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Tradycyjnie podczas nabożeństw odbywa się obrzęd poświęcenia kredy i kadzidła. Na drzwiach domów zapisywane są pierwsze litery imion mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara wraz z cyframi danego roku. Zapis ten tłumaczy się także jako skrót od łacińskiego zdania „Christus mansionem benedicat” oznaczającego prośbę o błogosławieństwo dla domu i jego mieszkańców.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to także Orszaki Trzech Króli, czyli parady uliczne nawiązujące do tradycji jasełek. Przechodzą ulicami wielu polskich miejscowości, wiodąc uczestników do symbolicznej stajenki, by tam pokłonili się nowonarodzonemu Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, rozdawane są papierowe, kolorowe korony.

W tym roku w związku z pandemią i wynikającymi z tego ograniczeniami, odstąpiono od organizacji tradycyjnych przemarszów. Białostocki Orszak Trzech Króli będzie miał formę online. Zostanie połączony z koncertem kolęd, w którym wystąpią zespoły Winnica i Boże Echo. Będzie go można obejrzeć w środę (6.01) o godz.15.00 na kanale YouTube Archidiecezji Białostockiej.

Od 2011 r. Święto Objawienia Pańskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

tekst: Władysław Tokarski / wrotapodlasia.pl

*****************

W Warszawie Orszak Trzech Króli odbędzie się w formie symbolicznej – Mini Orszaku. Ze względu na obostrzenia weźmie w nim udział 5 osób. Tradycyjnie rozpocznie go modlitwa Anioł Pański na Placu Zamkowym, poprowadzona przez kard. Kazimierza Nycza.

W Łodzi zgodnie z decyzją Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia, nabierze wymiaru charytatywnego. Tak jak Trzej Królowie przynieśli Jezusowi w darze złoto, kadzidło i mirrę, tak uczestnicy Łódzkiego Orszaku będą mogli przynieść Nowonarodzonemu swój dar (pieluszki, mleko modyfikowane, kosmetyki dla niemowląt lub dar materialny). Zbiórka darów dla Nowonarodzonego odbędzie się we wszystkich parafiach w Łodzi.

*****************

Orszak Trzech Króli – uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych miastach świata. Podczas orszaku Trzej Królowie jadą ulicami miasta, rzucając dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. Polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Po drodze śpiewane są kolędy, wszyscy uczestnicy otrzymują śpiewniki kolędowe i kolorowe papierowe korony.

|Bart.

Galeria zdjęć z Orszaku Trzech Królu w Augustowie z roku 2019 TUTAJ >>>