21 września bieżącego roku APK – Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie zorganizowała spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, autorem popularnych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury, a udział w nim wzięła młodzież z klas szóstych Szkół Podstawowych nr 2 i 4 w Augustowie.
Na początku autor opowiedział wszystkim zebranym o początkach swojej twórczości: „Zanim zająłem się pisaniem książek, byłem „najgroźniejszym” nauczycielem języka angielskiego, leksykografem i tłumaczem.” W związku z tym pisarz postanowił przepytać uczniów ze znajomości języka angielskiego.
Następnie, w oryginalny sposób przedstawił swoje książki. Ciekawym doświadczeniem dla wybranych uczestników spotkania była ,,poważna rozmowa o książkach”. Ochotników do wyznaczonych zadań nie brakowało. Zaproszeni do rozmowy uczniowie mieli okazję, niczym wytrawni literaturoznawcy, dyskutować o preferencjach czytelniczych i wybierać wśród książek detektywistycznych, fantastycznych, książek o miłości, o modzie i o pieniądzach.
Rozmowy okazały się bardzo interesujące i inspirujące. Uczestnicy przekonali się, że autor w swoich utworach porusza wiele ważnych zagadnień. Pan Paweł przemycał fragmenty swoich książek, zadawał pytania, ale nigdy nie zdradzał zakończenia, zachęcając tym samym do ich przeczytania.
Na zakończenie spotkania pisarz chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów oraz rozdał autografy.
Paweł Beręsewicz, absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz, autor słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci. Napisał między innymi serię książek o rodzinie Ciumków, a także powieści „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Kiedy chodziłem z Julką Maj”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Tajemnica człowieka z blizną”, „A niech to czykolada!”, „Wszystkie lajki Marczuka”, „Więcej niż klub” i „Poczet psujów polskich”. Nie tylko pisze dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina („Przygody Tomka Sawyera”), Briana Pattena („Olbrzym z Zamczyska Baśni”), Edith Nesbit („Księga smoków”), Margaret Mahy („Przemiana”). Maud Montgomery („Ania z Zielonego Wzgórza”), Frances Hodgson Burnett („Tajemniczy ogród”). Jest autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego słownika PWN-Oxford. Obsypany wyróżnieniami i nagrodami, m.in.: Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego, Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, nagrodą Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY i Książka przyjazna dziecku. Dwukrotny laureat Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Pisarz uwielbiany za dowcip i intelektualną rozrywkę, jaką funduje swoim młodszym i starszym czytelnikom w każdej nowej książce.
| facebook.com/Miejska-Biblioteka-Publiczna-w-Augustowie
zdjęcia: Wojciech Piotrowicz / augustow.org
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok