Augustowscy Sybiracy podziękowali tym, którzy pomogli im przetrwać ciężki czas pandemii koronawirusa.

Augustów – uroczystości związane z 80. rocznicą czerwcowych wywózek na Sybir, fot. Marcin Kapuściński

Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy czerwcowych wywózek odznaka „Zasłużony dla Związku Sybiraków” trafiła do osób, dbających nie tylko o pamięć historyczną, ale też sprawy codzienne ofiar zsyłek.

– To jest codzienna pamięć. W okresie pandemii załatwiano nam obiady, które do dziś trafiają do nas co czwartek. Natomiast w Boże Narodzenie otrzymaliśmy bardzo obfite prezenty. Niemal codziennie jesteśmy pytani, czy nie potrzebujemy pomocy. To ważne, bo jesteśmy już w wieku ponad osiemdziesięciu lat

– mówi wiceprezes zarządu augustowskiego oddziału Związku Sybiraków Barbara Czartoszewska.

 Wśród wyróżnionych jest starosta augustowski Jarosław Szlaszyński. Akcentuje on, że działalność Związku Sybiraków jest dla Augustowa niezwykle ważna.

– Jest to społeczność bardzo dobrze zorganizowanych ludzi, którzy chcą dać świadectwo prawdzie. Nasza ziemia żyje wspomnieniem tej wielkiej tragedii i jednocześnie wielkiego patriotyzmu naszych mieszkańców. Wywiezieni z Polski na daleką Syberię musieli ten ciężar znosić. A teraz świadczą o tym i przekazują pamięć swoim dzieciom i wnukom.

W czasie II wojny światowej mieszkańcy Ziemi Augustowskiej doświadczyli trzech wywózek w głąb Związku Sowieckiego. Szacuje się, że w latach 1940-41 wysiedlono kilka tysięcy osób.

| red: maj

autor: Marcin Kapuściński/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki