2021-11-06, 09:51 Warszawa (PAP)

W piątek strażnicy graniczni zanotowali 570 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna.

Kopczany, 23.08.2021. Pas drogi granicznej na polsko-białoruskiej granicy w Kopczanach (gm. Lipsk), przy którym 23 bm. odbył się briefing prasowy szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka. Minister Błaszczak poinformował o zaangażowaniu Wojska Polskiego w pomoc Straż Granicznej na granicy z Białorusią. (ar/awol) PAP/Artur Reszko

„Poprzedniej doby (5.11) odnotowaliśmy 570 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej” – przekazała na Twitterze Straż Graniczna.

SG dodała, że ostatniej doby zatrzymano 12 osób. „Ponadto za pomocnictwo zatrzymanych zostało 6 osób (1 ob. Iranu, 1 ob. Syrii, 4 ob. Ukrainy)” – podała SG.

Wobec 127 osób zostały wydane postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ joz/