Zdjęcia Polaków aresztowanych i zamordowanych w lipcu 1945 roku przez NKWD można zobaczyć na wystawie „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”, którą otwarto w piątek, 14 października, na warszawskim Skwerze Hoovera.
Ekspozycja przywracająca pamięć o ofiarach Obławy Augustowskiej to jeden z elementów działalności Instytutu Pileckiego, który rok temu otworzył swój oddział w Augustowie, gdzie w dawnej siedzibie NKWD i UB, tzw. Domu Turka, powstaje Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.
Otwarcia wystawy dokonała prof. Magdalena Gawin – Dyrektor Instytutu Pileckiego, która podkreśliła, że Obława Augustowska nie ma jedynie lokalnego wymiaru, a jest częścią ogólnopolskiej pamięci i wspólnej tożsamości narodu.
Powiat Augustowski podczas otwarcia wystawy reprezentował Jarosław Szlaszyński – Starosta Augustowski, który w swoim wystąpieniu podziękował za kolejny krok, mający na celu uświadomienie Polakom okrutnej zbrodni jaką była Obława Augustowska.
Udział w spotkaniu wzięły także rodziny ofiar Obławy, nauczyciele augustowskich liceów oraz młodzież z II LO – wolontariusze z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.
Wystawę „Lipcowi” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać do końca października.
Red.
|Starostwo Powiatowe w Augustowie
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.
Tomasz Andrukiewicz jest prezydentem Ełku, a nie Andruszkiewicz. Andruszkiewicz to … nie wspomnę kto.
Ta nędzna jałmużna 20 tysi od Truskolasego dla Natalii Kaczmarek za brązowy medal olimpijski to ma być godna gratyfikacja finansowa…
Cóż,w innych miastach cetrum tętni życiem w sezonie a tu?Drzewka,fontanna,ławeczki ,pomnik no może pizza i lody.To są letnie co roku…
To był ciężki rok