Na koniec czerwca 2022 r. liczba zarejestrowanych w ZUS legalnie zatrudnionych cudzoziemców przekroczyła 1 mln. 72 proc. obcokrajowców zasilających polski rynek pracy stanowią obywatele Ukrainy. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.
Wojna w Ukrainie nie spowodowała gwałtownego spadku zgłoszonych do ubezpieczenia obywateli tego państwa. Wręcz przeciwnie ich liczba wzrosła od marca w kraju o 62 tys. a w województwie podlaskim o 545 osób.
Blisko 1,012 mln osób z zagranicznym paszportem podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju, to o 193 tys. więcej niż analogicznym okresie 2021 r. W województwie podlaskim również odnotowano wzrost liczby cudzoziemców. Pod koniec czerwca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przekazane zostały za blisko 26,7 tysięcy obcokrajowców.
Statystyki ZUS z końca czerwca tego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec marca 2022 r. w całym kraju ubezpieczeniu społecznemu podlegało 932 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec czerwca tego roku liczba ta przekroczyła 1,012 mln.
W Podlaskiem najwięcej obywateli z Białorusi
– Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, w zestawieniu krajowym, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie podlaskim na 26,7 tys. cudzoziemców 9,9 tys. to Ukraińcy, stanowiący 37 proc. ogółu cudzoziemców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 729 tys., co daje około 72 procent ogółu obcokrajowców. Jednak w naszym regionie wciąż najwięcej jest osób z Białorusi. Ubezpieczeniu w ZUS podlega obecnie 11,6 tys. zatrudnionych, co stanowi 43 proc. pracujących w regionie obywateli z obcym paszportem
– informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego.
Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie mamy przedstawicieli 73 krajów z całego świata, od Rwandy, poprzez Mongolię, Japonię czy Ugandę, a nawet kilku pracowników z Konga.
Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec
– Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury. W województwie podlaskim zatrudnieni na umowie o pracę stanowią blisko 60 proc. wszystkich legalnie pracujący cudzoziemców w regionie, zaś działalność prowadzi zaledwie 2,6 proc.
– wyjaśnia rzeczniczka.
Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.
Gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku
Dziękujemy :)
Dziękujemy! Pozdrawiamy Czytelniczki, Czytelników i redakcję Augustow.org. Życzmy przyjemnej lektury i pomyślności w Nowym Roku!
Przepiękny koncert!!!!
Była wspaniała zabawa prowadzona przez równie wspaniałe młode konferansjerki!!!!!
O tylko w Augustowie święto niepodległości obchodzi się razem ze świętem zmarłych, dziwne.